Europa armatos Ukrainen me armë të rënda, Rusia sjell tanke dhe raketahedhës në Ukrainë, trupa ruse hyn në Kharkiv qyteti i dyte me i madh, Kievi reziston.

5
0

Kievi është nën sulm: bombardime të forta janë regjistruar në periferi të kryeqytetit ukrainas.

Trupat ruse kanë hyrë në Kharkiv, ndërsa sipas Moskës qytetet Kherson dhe Berdiansk janë nën rrethim. Për Biden, “alternativa për vendosjen e sanksioneve të rënda ndaj Rusisë do të ishte Lufta e Tretë Botërore”. Ndërkohë, Italia po përgatitet të japë mbështetje ushtarake për Kievin, Gjermania dhe Belgjika do të furnizojnë me armë të rënda.

Rusia po sjell më shumë tanke dhe raketahedhës në Ukrainë. CNN raporton se tregon imazhe të automjeteve të rënda ruse që kalojnë pikën e fundit të kontrollit pranë Belgorod, në Rusi, përpara se të hyjnë në territorin ukrainas pranë Kharkiv.

Delegacioni rus mbërriti në Bjellorusi për të negociuar me Kievin

Presidenti ukrainas Volodomyr Zelensky tha se Ukraina është e gatshme të zhvillojë bisedime me Rusinë, “por jo në Bjellorusi”. Cituar nga Ria Novosti, Zelenky do të kishte treguar Varshavën, Budapestin ose Stambollin si vende të mundshme për negociata.

Të paktën 64 civilë janë vr arë dhe 240 janë pla gosur në Ukrainë që nga e enjtja, ditën kur filloi pushtimi rus. Kjo është bërë e ditur nga Kombet e Bashkuara, duke shtuar se numri i vërtetë i të vde kurve mund të jetë shumë më i lartë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.