Ekspertët alarmojë: Kujdes, mos e beni kete veprim me maskat

1546
0

Para se të hedhim maskat mbrojtese në tokë, duhet të mendojmë me kujdes për dëmet që ky gjest i shkakton mjedisit.

Kjo për arsyen se këto pajisje sanitare marrin deri në 450 vjet për t’u dekompozuar.

Vlerësimi vjen nga Departamenti për Mjedisin Detar të Shërbimit Federal të Shëndetit Publik Federal në Belgjikë, i cili nisi një fushatë ndërgjegjësimi për të inkurajuar qytetarët të hedhin maskën në një kazan plehrash, ose të përdorin një maskë e ri përdorshme.

Autoritetet kanë alarmuar se gjatë krizës së pandemisë së koronavirusit, gjithnjë e më shumë maska, doreza dhe shishe me xhel hidro-alkoolik shtohen në 8 milion tonë mbetje plastike që përfundojnë në det çdo vit. Kafshët detare mund të ngatërrohen në maska ​​ose t’i ngatërrojnë me kandil deti duke i gëlltitur ato.

Ekspertët belg na kujtojnë se këto lloj mbetjesh mund të sjellin një rrezik të madh nëse kalojnë nga gjallesat e pastaj në trupin tonë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.