Edi Rama kërcënon Shkelzenin, Llallën dhe Metën: Do futeni në burg! S’ka më shpresë për ju

498
0

Numri një i qeverisë, Edi Rama, nga foltorja e Kuvendit ka kërcënuar hapur Ilir Metën, Adriatik Llallën dhe Shkëlzen Berishën duke thënë se do të shkojnë në burg.

Pas hapjes së negociatave, Rama duket i vnedosur që të zbatojë deri në fund Reformën në Drejtësi, si kusht i vetëm për Shqipërinë drejt Evropës.

Sipas tij ky proces jo vetëm që do të pastrojë gjyqësorin dhe prokurorinë, por do të çojë para drejtësisë edhe ata që kanë hesape për të larë me të.

Sipas tij faza e re e vetingut kërkon që jo vetëm sistemi të pastrohet nga gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar, por të veprojë si një sistem i pastër ndaj kujtdo që ka hesape për të larë me drejtësinë.

Edhe pse Rama nuk përmendi emir, dihet se Ilir Meta do të ketë probleme me drejtësinë për shkak të raportit të Freedom House ku tha se Meta si President ishte gabimi më i madh i Shqipërisë pasi është njëriu më i korruptuar në vend.

Adriatik Llalla, zari i Ilirit, është i pari që do të përfundojë në pranga për shkak të dosjeve që ka mbyllur duke favorizuar krimin.

Shkëlzen Berisha ka një llogari të hapur me drejtësinë që i ka kushtuar plot 400 mln euro shtetit shqiptar, skandali i CEZ-DIA.