E quajti palaço/ Reagon ashpër Bashkimi Evropian kundër Ilir Metës: E papranueshme …

695
0

Pas deklaratave të forta të Presidentit Meta rreth disa diplomatëve në Tiranë duke i quajtur ata palaço, ka ardhur edhe reagimi i Zëdhënëses për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë e Bashkimit Evropian, znj. Maja Kocijançiç.

znj. Kocijançiç, në një deklarate për shtyp, i ka quajtur deklaratat e Presidentit Meta si të “papranueshme”

“Deklaratat e përfaqësuesve të autoriteteve shqiptare dhe partive politike që vënë në dyshim integritetin e bashkësisë diplomatike të Bashkimit Evropian në Tiranë për qëndrime të shprehura në cilësinë e tyre institucionale janë krejtësisht të papranueshme.

Deklaratat dhe veprimet e përfaqësuesve të Bashkimit Evropian përfaqësojnë qëndrimet dhe pikëpamjet e BE-së. Ne përsërisim mbështetjen tonë të plotë për punën e shkëlqyer që Ambasadori i BE-së dhe Delegacioni i BE-së po bëjnë për ta sjellë vendin më pranë Bashkimit Evropian.

Bashkimi Evropian, të gjithë përfaqësuesit e tij dhe vendet anëtare po punojnë për t’i mbështetur në mënyrë efektive përpjekjet e Shqipërisë për t’i çuar përpara reformat thelbësore në dobi të qytetarëve shqiptarë.

Ne besojmë se respekti dhe bashkëpunimi është i garantuar nga të gjithë aktorët në vend, me qëllim promovimin e partneritetit tonë me Shqipërinë”, thuhet ndër të tjera në deklaratën e znj. Koçijançiç.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.