E quajti “kineze”, Yuri Kim takon Fisartin nga Tropoja që i komentoi ne profiln e saj: U preka kur ai më tregoi..

1767
0

Pak ditë më parë Fisarti i la një koment jo dhe aq të këndshëm ambasadores amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ku e ironizonte për “dashurinë shqiptaro-kineze”.

Por ashtu siç premtoi publikisht, Kim e ka mbajtur fjalën dhe është takuar ditën e sotme me të riun nga Tropoja.

Kim thotë se komenti i tij e konfuzoi, por pas bisedës së këndshme “të ulur jashtë në një ditë me diell”, duket se gjërat janë më të qarta.

Megjithatë, ambasadorja Kim thotë se me të diskutoi edhe për shumë çështje të tjera me rëndësi për vendin tonë si sundimi dhe barazia e ligjit.

“Fisart është nga Tropoja, një zonë me të cilën u dashurova kur vizitova një muaj më parë; vendlindja e të parëve të mi është në malet e Koresë, por unë jam rritur në një ishull tropikal”, shprehet ambasadorja amerikane.

Ja çfarë shkruan ambasadorja Kim:

“Javën e kaluar, @ i.fisart bëri një koment në lidhje me “miqësinë shqiptaro-kineze” që më çuditi. Kështu që e ftova për kafe. Ai pranoi. Sot, u ulëm jashtë në diell dhe pimë një kafe dhe bisedë shumë të këndshme për komentin, por edhe për shumë më tepër. Ne biseduam nga jemi dhe si na ka formuar ajo (Fisart është nga Tropoja, një zonë me të cilën u dashurova kur vizitova zgjati një muaj; vendlindja ime e të parëve është në malet e Koresë, por unë jam rritur në një ishull tropikal).

Mësova pak më shumë për të kaluarën e Shqipërisë dhe u preka kur Fisart më tregoi se si Enver Hoxha dhe komunistët u përpoqën të kontrollonin gjithçka – financat, fenë, strehimin, vendet e punës – por ata kurrë nuk mund të kontrollonin shpirtrat e njerëzve. Ne gjithashtu biseduam për sfidat me të cilat përballen shqiptarët e rregullt dhe ranë dakord që sundimi i ligjit dhe barazia sipas ligjit janë të domosdoshme në mënyrë që të gjithë shqiptarët, jo vetëm elita, të kenë punë me pagesë të mirë, të kujdesen për familjet e tyre dhe të kontribuojnë plotësisht për të ardhmen e vendit të tyre. Gjithçka filloi me një koment të bërë si një shaka të pafajshme, por bëri të mundur një bisedë (dhe miqësinë shqiptaro-amerikane!) Që shpresoj të vazhdojë. Faleminderit, Fisart!