“E ka mbyt burri i vet..” Dëshmia e vëllait, ja çfarë u zbulua se fundmi për Bedrie Lokën

888
0

Bashkëshorti i 41-vjeçares është vën në pranga nga policia e Durrësit.

Sipas hetimeve rezultoi se Xhemal Loka kur ishte kthyer nga Greqia, konkretisht më datë 27 dhjetor e kishte kërcënuar për ta vrarë bashkëshorten me mjet prerës thikë në prezencë të njërit prej fëmijëve.

Por për këtë rast, 41-vjeçarja nuk kishte bërë kallëzim në Polici.

Specialistët për Hetimin e Krimeve kanë sekuestruar celularët e bashkëshortëve Loka të cilët janë dërguar për ekspertimin me qëllim gjetjen e provave për dokumentimin e rrethanave dhe shkakut të ngjarjes.

Gjithashtu gjatë kontrollit të ushtruar në territorin e banesës së 45-vjeçarit uniformat blu gjetën dhe sekuestruan dhe nje arme.

Një ngjarje e tillë mund të ishte parandaluar, pasi në dhjetor të viti 2022, 41-vjeçarja kishte bërë një kallëzim se në rrjetet sociale ishte hapur një adres false me emrin e saj, por autoritetet heshtën dhe sot përgjegjësia bie mbi ta.

Edhe pse ka kaluar më shumë se një vit nga kallëzimi asnjë person nuk u vu para përgjegjësisë ligjore nga policia, por fatkeqësisht kjo situate shkaktoi viktimën e radhës.

Edhe vëllai i viktimës tha se bashkëshorti e dhunonte bedrien dhe dyshohet se ai mund ta ketë shtyrë drejt vetëvrasjes.

Ai tha se viktima kishte shenja dhune në krahun e majtë ndaj apeloi ndaj institucioneve të bëjnë drejtësi.

“E ka mbyt burri i vet, jam më se i bindur, kam rrethanat, kam fëmijët. Nuk mendoja se do e çonte motrën në këtë pikë. 23 vite nuk i ka parë ditë të bardha në atë derë. Një fjalë të dobët për të në atë lagje nuk ka thënë, e kanë respektuar.

Isha në Greqi, më mori nusja në telefon, ka pirë Bedria helm. Erdha në varrim. I kam marrë nipat edhe mbesat, nuk i lë ata. Ça është pasuria e saj nuk kanë për ta gëzuar. Spitali thotë që nuk është rrahur, fëmijët thonë që është rrahur”, tha vëllai i të ndjerës.