Drejt perfundimit, dalin per here te pare pamjet nga brenda Xhamisë së Namazgjasë (Video)

321
0

Xhamia e madhe e Namazgjasë në Tiranë nisi të ndërtohej në vitin 2015.

Sot, pas gati 5 vitesh Xhamia është shumë pranë përfundimit, dhe do të hapë shumë shpejt dyert për besimtarët. Xhamia është ndërtuar me një fond prej 30 milion euro nga Turqia dhe është më e madhja në Ballkanin Perëndimor.

Tashmë brenda Xhamisë janë kryer zbukurimet me kaligrafi dhe mozaikë, ku dominon ngjyra e bardhë, blu, bojëqielli dhe e zeza. Salla kryesore ku do të kryhet falja është rreth 700 metra katror. Lartësia e kubes është rreth 40 metra e lartë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.