“Daily Mail” i bën jehonë protestës në Tiranë, shikoni cfare shkruan..

260
0

Prestigjozja britanike Daily Mail i ka bërë jehonë protestës së qytetarëve shqiptarë në Tiranë, e cila u zhvillua ditën e sotme para Kryeministrisë kundër rritjes së çmimit të naftës dhe produkteve të tjera.

Media britanike shkruan se qytetarët shqiptarë fajësojnë qeverinë për rritjen e çmimeve, teksa thotë se rritja e çmimeve ka patur efekt negative në kostot e ushqimit në vednin e vogël ballkanik.

Artikulli i Daily Mail:

Mijëra shqiptarë dolën në rrugët e kryeqytetit Tiranë të shtunën për të protestuar kundër rritjeve të çmimeve të karburanteve dhe ushqimeve, për të cilat autoritetet fajësojnë luftën në Ukrainë.

Shqiptarët nga i gjithë vendi u mblodhën në sheshin kryesor Skënderbej përpara se të marshonin përpara zyrës së kryeministrit Edi Rama me pankarta dhe duke brohoritur slogane antiqeveritare. Në protestën e katërt të kësaj jave, demonstruesit kërkuan sërish që qeveria të veprojë për të kundërshtuar rritjen e çmimeve.

Policia ishte në fuqi për të mbrojtur ndërtesat qeveritare, por protesta përfundoi paqësisht. Një grup i vogël demonstruesish marshuan drejt stacionit të policisë për të kërkuar lirimin e dhjetëra njerëzve që u arrestuan në protestat e mëparshme.

Të enjten, qeveria e Ramës vendosi kontrolle të çmimeve të karburantit dhe u kërkoi shqiptarëve të përdorin më pak makinat e tyre pas një rritjeje prej 50% të çmimeve të benzinës. Sipas kësaj mase, furnizuesit e karburanteve do të shohin që marzhet e tyre të fitimit të shkurtohen ndërsa çmimet e shitjes me pakicë do të vendosen çdo ditë dhe pikat e karburantit që tarifojnë më shumë do të mbyllen.

Një organ i përbërë nga zyrtarë qeveritarë dhe drejtues biznesi mori vendimin fillestar për të ulur çmimet e karburanteve për tre ditët e ardhshme. Por protestuesit thanë se do të vazhdojnë të organizojnë demonstrata të përditshme sepse ata thonë se masa e qeverisë për të ulur çmimet e karburantit nuk është e mjaftueshme sa duhet.

Pak çaste pas përfundimit të protestës së së shtunës, Rama ofroi para’ për pensionistët dhe grupet vulnerabël. Ai u zotua gjithashtu të ulë tatimin mbi të ardhurat për më shumë gjysmën e të gjithë punonjësve të sektorit privat dhe qeveritar.

Qeveria do të vazhdojë të paguajë deri në 80% të faturave të energjisë elektrike për familjet dhe bizneset e vogla, tha Rama.

Rritja e çmimit të karburantit ka pasur një efekt negativ në kostot e ushqimit në vendin e vogël ballkanik. Protestuesit akuzojnë qeverinë se përfiton nga çmimet e larta duke mos ulur taksat. Ata i kanë kërkuar asaj të imitojë vendet fqinje – të cilat janë goditur gjithashtu nga rritjet e çmimeve globale për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës – dhe të ulë taksat e karburantit për të zbutur goditjen ndaj konsumatorëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.