Copëtoni një banane dhe shtoni këto 2 përbërës! KURRE më nuk do të kolliteni këtë dimër!

732
0

Ska si kolla e përsëritur, për të na kujtuar sa e brishtë eshte jeta jonë në të vërtetë.

Ju mund të mendoni se kolla lidhet me moshën e vjetër, efektet afatgjata të pirjes së duhanit, ose vetëm gjendjen natyrore për cilindo që jeton gjithë jetën në një qytet te madh. Në përgjithësi, eshte e drejte të thuhet se kolla nuk eshte as shenjë e shëndetit të mirë, bukurisë apo kapacitetit atletik.

Asgjë nuk duket se e ndërpret shpërthimin e kollës? A kam te drejte?
Megjithatë, kollitja mund të përfaqësojë një pjesë të mençurisë së përsosur natyrore të trupit tuaj!
Kollitja, për të qenë e saktë, është mënyra e trupit tuaj për pastrimin e rrugeve qendrore të sistemit tuaj të frymëmarrjes. Zakonisht është një veprim i pavullnetshëm dhe shërben si lajmëtar i trupit tuaj për t’ju bërë të ditur se diçka nuk është ne rregull.

Mund të jetë një sinjal i infeksioneve të caktuara si bronkit ose vetëm të ftohtit dhe gripi i zakonshëm.
Per kete situate na vijne ne ndihme perberesit natyralë;

KREM I BANANEVE
Ja se çfarë do t’ju nevojitet:
– 2 banane organike të pjekura (shikoni për ato me pika).
– 2 lugë mjaltë të papërpunuar organik.
– 400 ml ujë.

Pergatitja:
Filloni të vloni ujin dhe ndersa prisni, hidhni bananet e shtypura në një tas të madh. Rekomandohet përdorimi i një lugë të madhe druri, për rezultatet më të mira. Pastaj shtoni ujë të valë në tas. Mbulojeni dhe lereni per tridhjetë minuta. Pasi të ftohet, shtoni mjaltin organik të papërpunuar dhe përziejeni atë.

Perdorimi:
Rekomandohet që të merrni afërsisht 100 ml të kremit të kollës, 4 herë në ditë. Ky krem do t’ju ndihmojë të gjeni lehtësim pasi trupi juaj vazhdon te kuroje vete-veten nga çdo gjë që shkakton kollën.

Burimi:homehealthyrecipes.com

©gatuajshendetshem/përktheu a.sulmina/