Cfare po nodh ne France, qytetarët “arratisen” nga Parisi..

481
0

Kur duhen edhe pak orë para se të nisë bllokimi në Francë (në mesnatën e të premtes), qindra persona morën makinat për të dalë nga Parisi. Ata krijuan një trafik qe nuk ishte pare kurre me pare, me gati 700 kilometra rrugë të bllokuara nga makinat në rajonin e Ile-de-France.

Sipas mediave francze, shumë qytetarë u larguan nga qyteti për të kaluar bllokimin nëper periferi apo fshatra. Trafik pati edhe në qytetet e Lyon dhe Bordeaux.

Sipas masave të reja, është e ndaluar të largohesh nga shtëpia nëse nuk ke një punë të rëndësishme apo një arsye mjekësore. Presidenti Emmanuel Macron shpjegoi se masat e reja janë të nevojshme për shkak të rasteve të reja me koronavirus.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.