Çdo shtëpi duhet ta ketë: Antibiotiku më i fuqishëm natyral i cili shkatërron 30 baktere

706
0

Vaji i rigonit të egër përfitohet nga lulet dhe fletët e kësaj bime, ndërkaq është i njohur si ndikim i fuqishëm kundër mikrobeve,i cili me sukses lufton infeksionet. Falë ndikimit antibakterial, antimikotik dhe antivirusal, vaji i rigonit ka aplikim të madh në shërimin e sëmundjeve të ndryshme.

Më i njohur është për cilësitë antibakteriale, madje edhe cilësitë vajit të rigonit të egër janë studiuar në studime të shumta shkencore dhe institucione mjekësore, transmeton Telegrafi.

Është konstatuar që ka ndikim antibakterial, antiparazitor, antiseptik, antivirusal, si edhe që ndikon në forcimin e sistemit të imunitetit.

Si përdoret vaji i rigonit të egër?

– 2 deri në 3 pika të rigonit të egër për inhalim te problemet me infeksionin e mushkërive.

– 2 deri në 3 pika vaji të rigonit të egër qitni në një gotë me ujë për qetësim të inflamacionit të fytit.

– 1 deri në 2 pika vaj rigoni të egër përzieni me një dozë të vogël vaji të kokosit ose të xhelit të aloe verës dhe aplikoni në akne, psoriazë, plagë të mbyllura në lëkurë apo në thonj të sëmurë nga kërpudhat.

– 3 deri në4 pika vaj rigoni të egër qitni në një gotë me ujë dhe pini 2 – 3 herë në ditë para ushqimit, në mënyrë që të ngrini sistemin e imunitetit.

– 2 pikë vaj rigoni të egër qitni në brushën e dhëmbëve, në mënyrë që të mbytni bakteret të cilat shkaktojnë erën e keqe.

/Telegrafi/