Burri e braktisi gruan dhe djalin pasi u bë i pasur. Shumë shpejt, djali zgjedh të shkojë me babanë e tij të pasur, por arsyeja e vërtetë nuk është ajo që mendoni!

717
0

Njëherë, një burre vendosi të shkonte në një qytet të madh për të gjetur një punë,duke i premtuar gruas se tij se donte te mbeshteste familjen e tij,per te ndryshuar per mire jeten e tyre.

Gruaja e tij u pajtua me vendimin e tij, kështu që ajo lejoi bashkëshortin e saj të shkojë në qytet, duke e lënë atë prapa me djalin e tyre të vetëm, transmeton shqiptari.net.

Në fillim, burri i dërgonte paratë gruas së tij dhe e telefononte atë disa herë në ditë. Shume shpejt, ai nuk dërgoi më para dhe as nuk e telefonoi atë si zakonisht. Dukej sikur ai e kishte harruar bashkëshorten dhe djalin e tij në fshat.

Kishte raste kur gruaja perpiqej per te gjetur burrin e saj, por pa dobi.

Më në fund, gruaja vendosi të shiste frutat në treg për të mbështetur familjen e saj.

Edhe pse ajo shkonte në treg në mengjes heret dhe kthehej në shtëpi natën vonë, ishte e veshtire te fitonte para.

Kaluan tre vite dhe papritmas, burri u shfaq në shtëpinë e tyre me një makinë të shtrenjtë.
Duke parë se sa i pasur ishte ky njeri, fqinjët e tyre mendonin se vuajtja e gruas do të përfundonte dhe se burri po vinte për të marrë familjen e tij.
Megjithatë, atë natë, ai i tha gruas se u kthye vetem për ta divorcuar. Njeriu tha se nuk e donte më atë pasi kishin kaluar disa vite, transmeton shqiptari.net

E vërteta ishte që ai tashmë kishte një të dashur te re dhe të bukur që jetonte me të në qytet.
Fjalët e burrit e tronditën atë . Gruaja nuk mund ta besonte atë që ai i tha. “A është e vërtetë se nuk ka dashuri mes nesh? A do të prisja akoma kthimin tënd çdo ditë ,po të mos ishte për dashurine? ”

“Unë kurrë nuk ju thashë se duhet të prisni që unë të kthehem në shtëpi. Çfarëdo që të jetë, unë kam ardhur për tu ndarë me ty sonte dhe unë nuk te dua me “, u përgjigj burri mizorisht.
“Por, ç’të themi për djalin tonë? Unë nuk dua ta lëndoj. ”
“Eshte puna atij nëse do të qëndrojë me ty ose do të më ndjekë në qytet. Nuk me intereson.”

Gruaja ishte e bindur se djali i saj do ta zgjidhte atë. Në fund të fundit, ajo ishte e vetmja që e rriti, ndërsa burri i saj ishte zhdukur.
Ditën kur do të paraqisnin ne gjyq për divorc, gjykatësi e pyeti birin e tyre se me cilin prind do të donte të jetonte pas divorcit.
Djali tha: “Unë dua të jetoj me babanë tim. Unë dua të jetoj me babanë tim! ”

Gjykatësi mbeti i befasuar nga vendimi i tij dhe e pyeti djalin se perse zgjodhi babanë e tij. “Sepse babai im është i pasur”, tha djali me një buzëqeshje në fytyrën e tij.
“Nëse qendroj me babanë tim, ai mund të blejë çdo gjë që unë dua dhe dëshiroj. Ndërsa nëna ime është kaq e varfër, mezi mund të blejë fruta për të ngrënë. ”
Për më tepër, nena zemerohej me te, kur ai behej i mistrec. Prandaj, djali nuk kishte asnjë dyshim ta linte nënën e tij e të jetonte me të atin.

Megjithatë, gruaja nuk u dorëzua.
Ajo i tha djalit të saj, “Bir, pse nuk dëshiron të rrish me mua? Unë te premtoj se do të blej çdo gjë që ti deshiron nga une.”

Megjithatë, djali tundi kokën dhe i tha: “Nuk më pëlqen ti”.
Duke dëgjuar fjalët e djalit të tij, burri buzeqeshi.

Dy ditë më parë, burri u kthye në shtëpinë e tyre kur ish-gruaja e tij shkoi në treg. Ai donte të bindte djalin e tij në mënyrë që djali i vogël të donte ta ndiqte atë në qytet. Arsyeja ishte që ai donte të kishte një fëmijë, por e dashura e tij nuk ishte gati ende të ishte një nënë. Kur djali i tha gjykatës se donte të qëndronte me babanë e tij, gruaja filloi te qante ne duart e tij.Ajo ndihej e tradhëtuar qe djali i saj i vetëm zgjodhi babanë e tij të papërgjegjshëm.

Ajo madje mendonte ti jepte fund jetes se saj,por zemra e bindte qe djali i saj do te kthehej kur të kuptonte se njerka e tij nuk do ta donte.

Para se djali te zhvendosej në qytet, nena i bleu atij ushqim dhe lodra. Por, i biri i hodhi ato dhe i kërkoi babait të tij të niste makinën. Ai nuk donte ta shihte më fytyrën e nënës së tij. Zemra e gruas u copetua kur pa djalin e saj. Ajo vazhdoi jetën e saj duke shitur fruta në treg, por biznesi i saj nuk po ecte si ne fillim pasi ajo nuk mund të lëvizte nga humbja e saj. Ajo kishte provuar disa herë për të gjetur djalin e saj në qytet, por sapo arrinte në stacionin e autobusëve, ajo kthehej në fshat pasi nuk e dinte se si ta gjente atë në një qytet kaq të madh. Plus, ajo as nuk e dinte nëse djali i saj ishte në qytet.

Një ditë, gruaja mori një cek prej $ 1000 në postën e saj. E gjitha qe ajo dinte ishte se ceku ishte nga një person me emrin ‘I love you’ kështu që ajo nuk guxoi ti merrte paratë. Që nga ajo ditë, një cek me të njëjtën sasi do të mbërrijë në postën e saj çdo muaj. Meqenëse gruaja ishte shumë e varfër dhe mendonte se dhënësi mund të kishte qëllime te mira,vendosi ti merrte parate.

Një ditë pranvere, gruaja mori një letër. “Si jeni,nene? Unë e di se ju më doni mua dhe ju duhet të keni vuajtur shumë që kur ju kam lënë. Nene, me të vërtetë ju dua dhe më mungoni “.
“Ju duhet të dini arsyen e vërtetë që kam vendosur të qëndroj me babain. Doja vetëm t’ju ndihmoja. Babai gjithmonë më jep para dhe mendova se unë mund t’i dërgoja paratë për ju. Atëherë, nuk do t’ju duhet me te shisni fruta në treg. ”

“Nene, kujdesu për veten. Mos u shqetësoni për mua. Do të kthehem një ditë në shtëpi. Ju gjithmonë do të jeni nëna ime dhe nuk do tju le më kurrë. Unë do t’ju marr për të jetuar me mua kur të rritem. ” Gruaja nuk mund të mbante lotët kur mbaroi leximin e letrës së djalit të saj. Ajo e dinte se djali i saj kurrë nuk kishte për qëllim ta linte atë dhe ata fatmiresisht do të jetojnë së bashku një ditë./©10gjera.com/shqipptari.net