“Bota po shkon drejt ferrit klimatik”, shefi i OKB-së bën paralajmërimin tronditës: Ky vit do të mbahet mend si ..

146
0

Planeti sapo shënoi një moment historik të ri “tronditës”, duke duruar 12 muaj radhazi vapë të paprecedentë, sipas të dhënave të reja nga Copernicus, shërbimi i monitorimit të klimës në Bashkimin Evropian.

Çdo muaj i vetëm nga qershori 2023 deri në maj 2024 ishte muaji më i nxehtë në botë i regjistruar, treguan të dhënat e Copernicus.

Rripi i nxehtësisë 12-mujore ishte “tronditës, por jo befasues” duke pasur parasysh ndryshimet klimatike të shkaktuara nga dora e njeriut, tha Carlo Buontempo, drejtori i Copernicus, i cili paralajmëroi për më keq që do të vijnë.

Nëse nuk zvogëlohet ndotja nga karburantet fosile që po ngroh planetin, “ky varg i muajve më të nxehtë do të mbahet mend si relativisht i ftohtë”, tha ai sipas CNN.

Copernicus publikoi të dhënat e tij në të njëjtën ditë kur Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara António Guterres mbajti një fjalim në Nju Jork për ndryshimet klimatike, duke kritikuar kompanitë e karburanteve fosile si “kumbarët e kaosit klimatik” dhe, për herë të parë, duke u bërë thirrje në mënyrë eksplicite të gjitha vendeve që të ndalojnë reklamimin e produkteve të tyre të karburanteve fosile.

Guterres u kërkoi udhëheqësve botërorë që të marrin me shpejtësi kontrollin e krizës së klimës ose të përballen me pika të rrezikshme kthese.

“Ne po luajmë ruletë ruse me planetin tonë”, tha ai të mërkurën. “Ne kemi nevojë për një rampë daljeje nga autostrada drejt ferrit klimatik”.

Ndërsa temperaturat rriten, angazhimet globale të klimës janë “varur nga një fije”, paralajmëroi ai.

Të dhënat e Copernicus treguan se çdo muaj që nga korriku 2023 ka qenë të paktën 1.5 gradë më i ngrohtë se temperaturat para industrializimit, kur njerëzit filluan të djegin sasi të mëdha të lëndëve djegëse fosile që ngrohin planetin.

Temperatura mesatare globale gjatë 12 muajve të fundit ishte 1.63 gradë mbi këto nivele para-industriale.

Sipas Marrëveshjes së Parisit në 2015, vendet ranë dakord të kufizojnë ngrohjen globale në 1.5 gradë mbi nivelet para-industriale.

Ndërsa ky synim i referohet ngrohjes gjatë dekadave, në vend të një muaji apo viti të vetëm, shkencëtarët thonë se kjo shkelje është një sinjal alarmues.

“Kjo është një pararojë e ndikimeve gjithnjë e më të rrezikshme klimatike afër horizontit”, tha Richard Allan, një profesor klimatik në Universitetin e Reading në MB.

Lajmi vjen pasi SHBA-ja perëndimore po përjeton valën e parë të të nxehtit, deri më tani këtë verë me temperaturat që rriten në tre shifra. Por nxehtësia e paprecedentë ka lënë tashmë një gjurmë vdekjeje dhe shkatërrimi në të gjithë planetin këtë pranverë.

Dhjetra kanë vdekur në Indi gjatë javëve të fundit pasi temperaturat kanë kaluar 50 gradë Celsius, temperaturat brutale në Azinë Juglindore kanë shkaktuar vdekje, mbyllje shkollash dhe tkurrje të korrave; dhe ndërsa vapa u rrit në Meksikë, majmunët ranë të vdekur nga pemët.

Ajri dhe oqeanet më të nxehtë nxisin gjithashtu reshje më të mëdha shiu dhe stuhi shkatërruese si ato që kanë goditur Shtetet e BashkuaraBrazilin, Kenian dhe Emiratet e Bashkuara Arabe këtë vit.

Nxehtësia e fundit ofron “një dritare drejt së ardhmes me nxehtësi ekstreme që sfidon kufijtë e mbijetesës njerëzore”, tha Ben Clarke, një studiues në Institutin Grantham të Kolegjit Imperial në Londër.

“Është jetike që njerëzit të kuptojnë se çdo e dhjeta e shkallës së ngrohjes ekspozon më shumë njerëz ndaj nxehtësisë së rrezikshme dhe potencialisht vdekjeprurëse,” tha ai për CNN.

“Ngjarjet ekstreme të shkaktuara nga kaosi klimatik po grumbullohen, shkatërrojnë jetë, godasin ekonomitë dhe dëmtojnë shëndetin”, tha Gutteres.

Njerëzimi ka një ndikim të madh në botë, tha ai, duke e krahasuar atë me meteorin që filloi procesin e zhdukjes së dinosaurëve 66 milionë vjet më parë.

“Në rastin e klimës, ne nuk jemi dinosaurët”, tha Guterres. “Ne jemi meteori. Ne nuk jemi vetëm në rrezik. Ne jemi rreziku.”

Një e ardhme edhe më e nxehtë

Temperaturat globale pritet të fillojnë të bien nën nivelet rekord në muajt e ardhshëm pasi El Niño – një fenomen natyror klimatik që tenton të rrisë temperaturën mesatare të planetit – dobësohet.

Por kjo nuk do të thotë një fund për tendencën afatgjatë të rritjes së temperaturave pasi njerëzit vazhdojnë të djegin lëndë djegëse fosile që ngrohin planetin.

“Ndërsa kjo sekuencë e muajve rekord do të ndërpritet përfundimisht, nënshkrimi i përgjithshëm i ndryshimit të klimës mbetet dhe nuk ka asnjë shenjë në horizont për një ndryshim në një prirje të tillë”, tha Buontempo.

Fjalimi i Guterres iu referua gjithashtu të dhënave të reja të publikuara nga Organizata Botërore Meteorologjike, të cilat gjetën një shans gati 86% që të paktën një nga vitet midis 2024 dhe 2028 të thyejë rekordin e vitit më të nxehtë, të vendosur në 2023.

ËMO gjithashtu llogariti një shans gati 50% që temperaturat mesatare globale gjatë gjithë periudhës pesëvjeçare midis 2024 dhe 2028 të ishin më shumë se 1.5 gradë mbi nivelet para-industriale. Kjo do ta sillte botën më afër shkeljes së kufirit afatgjatë prej 1.5 gradësh në zemër të Marrëveshjes së Parisit.

Guterres fajësoi fort për krizën klimatike në pragun e kompanive të lëndëve djegëse fosile që “marrin fitime rekord dhe gëzojnë triliona subvencione të financuara nga taksapaguesit”, tha ai.

Këto kompani kanë shpenzuar miliarda dollarë gjatë dekadave “duke shtrembëruar të vërtetën, duke mashtruar publikun dhe duke mbjellë dyshime”, shtoi ai. Ai i bëri thirrje çdo vendi të ndalojë reklamat e karburanteve fosile, të ngjashme me ndalimet e reklamave të zbatuara në mbarë botën për produkte të tjera që dëmtojnë shëndetin e njeriut, siç është duhani.

“Jemi në një moment të së vërtetës”, tha ai, duke shtuar se beteja për një planet të jetueshëm do të fitohej ose humbiste në këtë dekadë.

Ai u bëri thirrje udhëheqësve botërorë që të ndërmarrin veprime të menjëhershme, duke përfshirë shkurtime të mëdha në ndotjen e ngrohjes së planetit dhe një fund të menjëhershëm të çdo projekti të ri të qymyrit.

Ai i shtyu vendet e pasura të angazhohen për të lënë qymyrin deri në vitin 2030, duke reduktuar naftën dhe gazin me 60% deri në vitin 2035 dhe duke rritur rrjedhën e financimit për vendet më të varfra dhe më të cenueshme nga klima.

“Ne nuk mund të pranojmë një të ardhme ku të pasurit mbrohen nga flluska me ajër të kondicionuar, ndërsa pjesa tjetër e njerëzimit goditet nga moti vdekjeprurës në tokat e pajetueshme”, tha Guterres.