Babai shkon të presi flokët dhe 3 ditë më vonë përfundon në spital. Shpjegimi i mjekut e lë atë të habitur!

499
0

Ashtu si shumica e njerëzve, Dave Tyler kishte shkuar ne nje sallon per nje prerje flokesh dhe nje masazh të të butë të kokës per tu relaksuar, por babai 45-vjeçar mbeti i befasuar pasi rezultoi e kunderta vetëm tre ditë pas vizitës së tij.

Atij i filluan disa dhimbje koke që zgjaten disa ditë, pastaj papritur ana e djathtë e fytyrës së tij u tkurr, vizioni i tij u zhduk dhe ai nuk mund të ecte. Tyler ishte në Kujdesin Intensiv në një spital në Londër.

Por ajo që mjekët i thanë shkaktoi nje goditje të tmerrshme tek Tyler, që e la atë plotësisht të tronditur.

Tyler po shijonte një masazh të lehtë pas vendosjes se shampos ne koke dhe ndersa koka e tij ishte e zhytur ne lavamanin me uje,dyshohet se u formua nje mpiksje gjaku ne koken e tij shkaktuar nga periudha e zgjatur dhe këndi i qafës së tij,sipas 10gjera.com.

“Ndërsa shkova në takim, ana e djathtë e trupit tim filloi të mpihet dhe stafit iu desh të më mbante … Pastaj vizioni im dhe unë nuk mund të ecja”.

Por a mund të merrni me të vërtetë goditje pas larjes së flokut tuaj në një sallon bukurie?

Megjithëse është shumë e pazakontë, kjo mund të ndodhë. Sipas Dr Clifford Segil, kjo mund të ndodhë kur qafa qendron ne nje pozicion për periudha të gjata kohore.

Gjendja është quajtur edhe Sindromi i Parandalimit të Sëmundjeve të Bukurisë dhe është raportuar për herë të parë në vitet 1990. Ata qe kane probleme me qafen,rrjedhjen e dobët të gjakut ose njerëzit e moshuar duhet të jenë më të kujdesshëm dhe të sigurohen që ta mbeshtesin qafen pasi ato janë më të ndjeshem ndaj një dëmtimi të tillë.

Babai i dy vajzave, 8 dhe 11 vjec, kaloi tre muajt e ardhshëm në spital. Ai tani thotë se ka “probleme me ekuilibrin dhe temperaturen që shkaktojnë dhimbje në anën e majtë të trupit tim”. Edhe gjashtë vjet pas aksidentit, ai ende vuan nga Nystagmus, një problem me shikimin ku sytë e tij nuk i kontrrollojne levizjet.

Tyler sugjeron që njerëzit tia bejne te ditur menjëherë parukiereve te tyre nëse ndiejnë siklet, ti kujtojnë se këndi i duhur nuk duhet të jetë më shumë se 15 gradë dhe rekomandon jastëk, mbushje dhe shumë peshqirë për të mbështetur siç duhet qafën kur te lajne koken, transmeton 10gjera.com

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/