Asnjë i mbijetuar, dalin pamjet nga vendi i rrëzimit të helikopterit ku ndodhej presidenti iranian (VIDEO)

74
0

Mediat iraniane kanë konfirmuar vdekjen e presidentit të Iranit, Ebrahim Raisi, në moshën 63-vjeçare, dhe ministrit të Jashtëm Hossein Amir-Abdollahian pas rrëzimit të helikopterit ku ata udhëtonin në provincën malore të Azerbajxhanit Lindor.

Media shtetërore iraniane “Press TV” dhe agjencitë gjysmë zyrtare të lajmeve Tasnim dhe Mehr raportuan se të gjithë personat në bord u vranë.

“Reuters” raportoi gjithashtu vdekjen e presidentit, duke cituar një zyrtar të lartë.

“Presidenti Raisi, ministri i Jashtëm dhe të gjithë pasagjerët në helikopter u vranë në përplasje”, tha zyrtari për “Reuters”, duke kërkuar të mos përmendet emri për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

Ndërkohë pamjet me dron tregojnë rrënojat e helikopterit të presidentit Raisi. Në videon e publikuar nga Gjysmëhëna e Kuqe, shihet bishti i helikopterit pranë një pjese toke të djegur në një kodër.

Ekipet e shpëtimit deklaruan se nga aksidenti nuk ka pasur asnjë të mbijetuar.

“Helikopteri i Presidentit Raisi u dogj plotësisht në aksident… për fat të keq, të gjithë pasagjerët dyshohet se kanë vdekur”, tha zyrtari.

Kreu i Gjysmëhënës së Kuqe të Iranit, Pir-Hossein Kolivand, tha më herët të hënën se nuk kishte shenja jete të atyre që udhëtonin në bordin e helikopterit.

Helikopteri me nëntë persona u përball me telashe në mjegull të dendur ndërsa kthehej nga një udhëtim në kufirin Iran-Azerbajxhan, thanë zyrtarët iranianë të dielën.

Përplasja shkaktoi një operacion kërkim-shpëtimi prej disa orësh me ndihmën e Bashkimit Evropian dhe Turqisë, ndër të tjera, por ekuipazhet e emergjencës u penguan nga mjegulla dhe temperaturat në rënie.

Moti do të kishte luajtur një rol kyç në rrëzimin e helikopterit, thotë analisti ushtarak

“Moti ka luajtur një rol kyç në rrëzimin e helikopterit që vrau presidentin Raisi”, tha analisti ushtarak i CNN, Cedric Leighton.

“Ju keni mjegull, keni shi, keni temperatura të ftohta. Me temperatura nën 10 gradë Celsius ekziston mundësia në lartësi më të larta të ngrirjes së tehut të rotorit,” tha ai.

“Ka një mundësi të dështimit potencial të motorit, kështu që ka shumë gjëra që mund të kenë ndikuar në rrëzimin e helikopterit”, tha ai ndër të tjera.Leighton shtoi se mirëmbajtja e avionit mund të ketë luajtur gjithashtu një rol, duke treguar se si Irani ka jetuar nën sanksione dhe ka përdorur pajisje të vjetra për të transportuar udhëheqësit e tyre të nivelit të lartë.