“Ari i kuq” Bima e rrallë që rritet në vendin tonë, 1 kg kushton 25 mijë euro

551
0

Një ndër tre ushqimet më të shtrenjta bashkë me tartufin e bardhë apo Caviarin, shafrani konsiderohet mbreti i medikamenteve dhe i erëzave, pasi pistilat e tij kanë vlera të jashtëzakonshme terapeutike.

Çmimi i “Arit të kuq” siç konsiderohet ndryshe ka një kosto prej 3 mijë lekësh të reja për gram. Kjo bimë kultivohet në Shqipëri në Zonën e Dumresë.

Pedagogia Erjola Bej e cila ka bërë studim shkencor për shafranin në një intervistë për emisionin Start në Tv Scan, vë theksin te efektet shëndetësore të shafranit.

Shafrani është ilaç natyral, me efekt kurativ që ndihmon për stresin dhe në zbutjen e sëmundjeve si Alzajmer.