7 trajtime popullore që gjyshërit na kanë mësuar për të pasur jetë pa dhimbje!

819
0

Limon për dhimbje veshi
Ju mund të lehtësoni një dhimbje veshi nëse shtrydhni disa pika lëng limoni në vesh. Kjo është për shkak të faktit se lëngu limonit do të stabilizojë nivelet e pH në vesh.

Soda e bukës për infeksion të traktit urinar
Për të trajtuar simptomat UTI në asnjë kohë, vetëm shtoni një spërkatje e sode buke në një gotë me ujë! Do të alkalize fshikëzën, do të trajtojë infeksionet dhe do të parandalojë shumëzimin e mëtejshëm të baktereve.

Selino për frymë të keqe
Përtypni një tufë selino për një minutë dhe fryma e keqe do të jetë një e kaluar e largët!

Ullinj kur ju zë makina
Ullinjtë janë të pasura me taninet, të cilat pengojnë prodhimin e tepërt të pështymës, e cila është një simptomë e zakonshme kur iu përzihet gjatë udhëtimit. Prandaj, merrni me vete disa ullinj dhe ju mund të shijoni udhëtimin!

Rrush i thatë për artrit
Rrush të thatë janë të shkëlqyera në rastin e artritit, se janë të mbushur me vitamina. Prandaj, do të lehtësojë dhimbjen dhe ënjtjen për shkak të artritit.

Kajsi të thata për dispepsi
Gjyshërit shpesh kanë disa kajsi të thata pas darkës, të cilat ndihmojnë tretjen dhe zvogëlimin e fryrjes, pasi ato janë të pasura me fibra.

Patate për pickim nga merimangat
Patatet e para lehtësojnë në mënyrë efektive inflamacionin për shkak të pickimit të merimangës. Ju duhet të merrni një patate të papërpunuar, të prerë, një fashë ose një copë të hollë, dhe lidheni në zonën e prekur për disa minuta.

Edhe pse ato nganjëherë tingëllojnë qesharake, këto mjete janë shumë të dobishme, prandaj nëse vendosni të provoni ata herën tjetër kur vuani nga disa prej këtyre problemeve, sigurohuni që gjyshërit tuaj të jenë krenarë për ju!