7 hile që do ta bëjnë banjon tuaj në një oaz pastërtie

612
0

Banjo është një nga vendet më të rëndësishme në shtëpi, pasi është vendi ku ne kryejmë higjienën tonë personale dhe nevojat tona bazë, për këtë arsye, pavarësisht se është një vend ku hedhim mbeturina, ajo duhet të jetë një nga dhomat më higjienike .

Në të njëjtën mënyrë, një banjë e pastër, e bardhë dhe e ndritshme, si dhe një erë e mirë, është shumë më e këndshme si për ata që jetojnë në vend dhe për vizitat. Është kuptim i mirë, njerëzit nuk mund ta mendojnë këtë, sepse është hapësira jonë personale, kjo duhet të jetë si ne, por gjithmonë duhet të kemi parasysh pastërtinë.

Ndiqni këto këshilla për të mbajtur barkun tuaj të papërshtatshëm Ndërkohë që jo të gjithë janë të detyruar me pastrim, por ka njerëz që thjesht pastrojnë me sapun dhe ujë herë pas here, duke lënë shumë metoda dhe produkte që mund të japin rezultate më të mira.

Për këtë arsye, këtu do t’ju japim disa këshilla për t’ju ndihmuar të mbani banjën tuaj në mënyrën më të mirë, këto janë si më poshtë:

-Zbardhni vaskën. Për vaskën tuaj për të rikuperuar ngjyrën e bardhë, duhet të përdorni katër litra ujë të ngrohtë me gjysmën një gotë uthull, një gotë alkooli dhe një çerek sode buke. Spërkateni në sipërfaqe dhe e le të veprojë për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj laje me ujë të ftohtë dhe mbaroi.

– Zbardhni koken e dushin – Dushi mund të fillojë të mbulohet nga sedimentet e ujit, por kjo nuk është arsye për ta mbuluar atë, por ne duhet të mbushim një qese me uthull dhe ta varim te koka dushit në mënyrë që ajo të zhytet në ktë lëng, për disa minuta dhe do të shkëlqejë përsëri.

– Pasqyra e banjos – Nëse nuk keni produktin e duhur, përdorni peroksid të oksigjenëve dhe sode buke, kështu që ata do të shkëlqejnë.

-Tualeti i pastër – Ju duhet 10 ml ujë të ngrohtë, 3 g sode buke dhe 2 g lëng limoni. Përdoreni këtë zgjidhje për të lagur një leckë ose sfungjer dhe pastroni skajet e tualetit.

-Furçë e vjetër – Nëse dëshironi që furça juaj pastruese e tualetit të duket si më parë, përdorni një pastrues të koncentruar me sode buke, kripë, uthull dhe lani me ujë të valë.

-Pastroni oksidimet. Nëse rubinetat tuaja janë të ndryshkur, përdorni një përzierje të kripës dhe limonit, le të qëndrojë gjatë gjithë natës dhe të lajë sipërfaqen në mëngjesin e ardhshëm.

– Tavani i pastrimit – Për pastrimin e tavanit të banjës, përdorni një zgjidhje të pjesëve të barabarta me ujë dhe uthull, pastroni një leckë dhe përdorni atë për të pastruar tavanin, ju do të eliminoni më mirë pluhurin dhe njollat.

Ndiqni këto këshilla të thjeshta dhe pastërtia e banjës do të jetë e shkëlqyer. Dërgo këtë informacion te miqtë dhe familjen tuaj.

Burimi: Healthylifevision
©gatuajshendetshem/a.c./