Zbulohen 6 lëvizjet e mundshme të Putinit për Ukrainën

11
0

Presidenti rus Vladimir Putin ka qenë shumë i qartë për qëllimet e tij themelore në pushtimin e Ukrainës: Ai dëshiron të çarmatosë vendin, të shkëpusë lidhjet e tij me aleancën ushtarake të NATO-s dhe t’i japë fund aspiratave të popullit ukrainas për t’u bashkuar me Perëndimin.

Ndërsa sipas CNN, hamendja saktësisht se si ai planifikon të ekzekutojë atë plan është një çështje tjetër, historia mund të shërbejë si një udhëzues për të kuptuar lojërat e fundit të mundshme të Putinit transmeton shqiptari.net

Aneksimi i Krimesë 2.0

Nëse forcat ruse janë në gjendje të pushtojnë qytetin port të Ukrainës, Odessa, është e mundur të imagjinohet një urë tokësore që shtrihet në të gjithë Ukrainën jugore, madje potencialisht që lidh Transnistrinë – një enklavë separatiste në Moldavi, ku janë vendosur trupat ruse – me Odesën, Krimenë dhe Ukrainën jugore dhe lindore.

Një Ukrainë e ndarë

Nëse Putini ka në mendje ndarjen, Ukraina galike dhe qyteti i Lvivit – afër kufirit polak – mund të jenë potencialisht një pjesë e një lloj shteti ukrainas, ndërsa Rusia e përqendron vëmendjen e saj në lindje të vendit.

Një shtet pro-rus

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore paralajmërojnë se Rusia po planifikon të rrëzojë qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike të Ukrainës, duke e zëvendësuar atë me një regjim kukull. Putini ka sugjeruar se e sheh qeverinë aktuale të zgjedhur në mënyrë demokratike në Ukrainë si të paligjshme dhe u ankua për rrëzimin e presidentit pro-rus Viktor Yanukovych në 2014. Ukraina ka politikanë të tjerë që mund të jenë të etur për të mbushur radhët e një qeverie pro-ruse, të instaluar ndoshta me forcë.

Një okupim jo i lehte

Rusia thotë se nuk dëshiron të jetë një pushtues, por është e lehtë të imagjinohet një skenar ku Rusia përpiqet të imponojë formën e saj të sundimit të ashpër në Ukrainë. Kjo do të ishte pilula e vështirë për ukrainasit për ta gëlltitur, pasi ata kanë shtyp të lirë, politikë lokale të lirë dhe një traditë të protestave në rrugë. Në sistemin politik rus, protestat e vërteta të opozitës janë kryesisht të ndaluara, ose shumë të vështira për t’u organizuar.

Një okupim i dhu nshëm

Putini nuk e ka pasur problem të mbështesë të fortët e dhunshëm vendas me respekt të pakët për të drejtat e njeriut. Ngritja e tij politike filloi me pacifikimin e Çeçenisë, një republikë e shkëputur në Kaukazin verior të Rusisë.

Republika e frikës

Rusia ka një aparat të frikshëm të sigurisë së brendshme që burgos dhe persekuton disidentët dhe i mban jashtë politikës kundërshtarët potencialisht shqetësues. Ukrainasit që jetojnë në Krime – e cila u pushtua nga Rusia në 2014 dhe u aneksua pas një referendumi të konsideruar gjerësisht si një mashtrim – përjetuan nga dora e parë se si është të jetosh në një shtet ku FSB, shërbimi shtetëror i sigurisë ruse, është i fuqishëm.CNN/shqiptari.net/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.