1100 euro për një drekë, turistët bëjnë denoncim në polici, Kryebashkiaku kerkon falje

572
0

Katër biftekë, një friturë mikse me fruta deti dhe ujë, me një faturë totale prej 1100 eurosh.

Është kjo llogaria e rëndë me të cilën u përballën në një restorant në Venezia të Italisë, katër turistë japonezë, të cilët kishin drekuar në një lokal në zonën Mercerie, pranë San Marco.

Rasti i faturës së kripur u tregua nga guida japoneze, që shoqëronte katër turistët, i cili u ankua te juristi Marco Gasparinetti, shkruan noa.al.

Turistët nga Venezia shkuan në Bologna, dhe sipas Gasparinetti, denoncuan në polici gjithë ngjarjen.

Kryebashkiaku i Vencias ka premtuar të ndërhyjë në një “episod të turpshëm” në të cilin katër turistë thanë se u akuzuan 1,100 € ($ 1,350 / £ 970) për katër biftekë, peshk të përzier të pjekur dhe ujë mineral në një restorant lokal.

Katër burra japonezë kishin ngrënë në Osteria da Luca  të premten e kaluar kur u paraqitën me faturën e kripur.

Ata paguan, por u ankuan për policinë pasi u kthyen në Bolonja, ku po studionin, njoftoi BBC.

Kryebashkiaku i Venecias, Luigi Brugnaro, shkroi të dielën: “Do ta shqyrtojmë plotësisht këtë episod gjatë ditëve të ardhshme. Do të sigurohemi që ankesa është e justifikuar.

“Nëse kjo episod i turpshëm është konfirmuar, ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të ndëshkuar ata që janë përgjegjës. Ne jemi për drejtësi, gjithmonë!”

Një zëdhënës i Osteria da Luca tha se ai nuk kishte “asnjë kujtim të ndonjë problemi me klientët japonezë”, raportoi Guardian, duke cituar burime lokale të lajmeve.

Osteria da Luca, e cila Ansa thotë se menaxhohet nga një egjiptian dhe në pronësi të investitorëve kinezë, tashmë duket se është famëkeq për çmimet e saj të tepruara dhe mungon shërbimi.

Fotot e postuara në TripAdvisor për faturat e restorantit tregojnë se restoranti kishte ngarkuar 6 euro për patate të skuqura, 8 euro për birrë dhe 8 euro për kafe me qumësht.

Ushqime të kushtueshme nuk janë të rralla mes restoranteve veneciane. Në nëntor, një familje britanike pretendonte se ata ishin ngarkuar për 526 euro ($ 608 / £ 462) për oysters, pasta me kallamare, patate të skuqura, perime të përziera dhe një pjatë me peshk të përzier që kurrë nuk kishin urdhëruar.shqiptari.net/