Zgjidhje ideale për shqiptarët, për të shmangur trafikun dhe zhurmën (VIDEO)

294
0

Policia në Indi ka gjetur nje zgjidhje të zgjuar për të ulur ndotjen nga zhurmat që cdo ditë mushin qytetet.

Dhe ideja “brilante” është pikërisht duke i bërë automjetet të presin më gjatë për dritën e gjelbër të semaforit.

Policia e Mumbait zhvilloi një gjyq në nëntor dhe dhjetor të vitit të kaluar që matësat e decibel ishin të lidhur me polet e semaforit.

Nëse matësi do të regjistronte një zhurmë prej 85 decibelësh ose më shumë, drita e kuqe e semaforit do të qëndronte më gjatë, transmeton albeu.com.

Pranay Ashok, një zëdhënës i policisë, tha për CNN se eksperimenti u zhvillua në disa kryqëzime të rëndësishme për 15 minuta në ditë.

Një tjetër veprim i tillë pritet të bëhet në 10 vende të tjera gjatë muajit tjetër. Me një veprim të tillë, policia shpreson që matësi i zhurmës të hyjë në funksion të menaxhimit të trafikut.

Policia Mumbai postoi në Tëitter në fund të janarit një video e cila ishte parë 3 milion herë.

Sipas statistikave, Mumbai renditet si qyteti i katërt më i populluar në botë në vitin 2019.

Indeksi vlerëson se drejtuesit e automjeteve në Mumbai vitin e kaluar humbën tetë ditë dhe 17 orë të mbërthyer në trafik.

A mendoni se kjo ide do t’i vinte në punë dhe shqiptarëve?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.