Zbuloni vendin ku temperaturat e ulta mbajne rekordin boteror me -67.7 gradë C

479
0

Fshati më i ftohtë në botë, që këtë vit ka thyer çdo parashikim është Oymyakon në Siberi. Këtë vit termometri elektronik ka regjistruar rekordin me -62 gradë celcius, ndërsa një vit më parë ka qënë në pak -50 gradë celcius.
Stacioni meteorologjik regjistroi temperaturën -59 gradë celcius, por banorët pretendojnë se regjistrimet e tyre ishin në mbrëmje -67 C. Sipas “The Siberian Times” dhe termometri dixhital i instaluar vitin e kaluar, u prish sepse ishte shumë ftohtë. Temperaturat më të ftohta në fshatin Oymyakon janë regjistruar deri në -67.7 C , një rekord i vendosur në vitin 1933.