Zbulohet se si arritën 4 fëmijët e mitur të mbijetojnë në xhungël për 40 ditë pas rënies së avionit: Në fillim duke ngrënë pak..

588
0

Ajo me siguri do jetë një subjekt filmash. Të rraskapitur por “të lumtur”. Katër fëmijët që u shpëtuan pasi qëndruan për 40 ditë në xhunglën kolumbiane po pushojnë në një spital ushtarak në Bogota, ndërsa Kolumbia po feston “mrekullinë”.

“Sapo pashë nipërit e mi. Para së gjithash, ata kanë jetën. Edhe pse janë shumë të rraskapitur, ata janë në duar të sigurta”, u tha gazetarëve gjyshja e tyre Fidencio Valencia, një vendase nga fisi Uitoto.

“Ata janë të lumtur që shohin familjen” tha gjyshi i tyre i cili vijoi më tej: Ata janë fëmijë të shkretëtirës dhe dinë të mbijetojnë në xhungël”.

Si arritën të mbijetonin katër vëllezërit e motrat në xhungël?

“Në fillim ata mbijetuan duke ngrënë pak miell (i cili ishte në avion) ​​dhe më pas fara,” shpjegoi gjyshi i tyre.

Pasi u endën për 40 ditë në xhunglën Guaviare në Amazonë, Leslie (13), Soleini (9), Tien Noriel (4) dhe Christine (1) u gjetën të gjallë nga shpëtimtarët të premten pasdite.

Anëtarët e fisit Uitoto, të cilët u shpëtuan nga përplasja e Cessna 206 që vrau nënën e tyre dhe dy të rritur të tjerë, u gjetën 5 kilometra larg vendit të përplasjes.

Ushtria ka njoftuar se po vazhdon kërkimin për Wilson, një 6-vjeçar, i cili u zhduk ditët e fundit në bimësinë e dendur. “Parimi ynë: nuk lëmë askënd pas”.

Ishte natyra luftarake e Leslie, motrës më të madhe, që i lejoi ata të mbijetonin, beson gjyshja. “Ajo zakonisht kujdesej për vëllezërit e motrat e saj kur nëna e tyre ishte në punë. U dha të hanin miell, bukë kazava, fruta të shkurreve”.

Sipas Organizatës Kombëtare të Popujve Amerikanë të Kolumbisë (Opiac), një faktor i rëndësishëm që luajti një rol në mbijetesën e tyre është fakti që ata janë indigjenë, është kjo lidhje shumë e veçantë me natyrën që i përcakton.

“Mbijetesa e fëmijëve është një dëshmi e njohurive dhe marrëdhënieve që njerëzit indigjenë ruajnë me natyrën, një lidhje që mësohet që nga koha kur ata janë në barkun e nënës së tyre,” shkroi Opiac në një deklaratë.