Vetëm 20 vjeç dhe pronar i 2 bizneseve në Itali/ Kush është shqiptaro-marokeni, dyshohet për trafik kokaine

707
0

Të shtunën në Pallatin e Drejtësisë në Sondrio u zhvilluan marrjet në pyetje të të arrestuarve nga policët në një operacion të gjerë trafiku kokaine të drejtuar nga shqiptarë të lidhur me klanin mafioz të Shkodrës dhe me rrënjë në atë kohë në Livigno.

Nga ora 09:30 u zhvilluan marrjet në pyetje të Gentian Dabatit, 40 vjeç, Indrit Idrizit 41 vjeç dhe Matteo Rodigarit 33 vjeç nga Livigno. Edhe në orën 12.45, gjyqtari Antonio De Rosa po merrej ende me mbledhjen e deklaratave depozituese të të dyshuarve, përfshirë pranimet e pjesshme dhe deklaratat e atyre që mohonin të ishin pjesë e klanit mafioz shqiptar.

Nga hetimet rezultoi se klientët që porosisnin drogën me telefon e quanin kokainën “bresaola”. Nga 12 të dyshuarit, 6 prej tyre janë në burg. Në kuadër të hetimit të koordinuar nga Prokuroria e Sondrios për këtë trafik të madh kokaine, në hetim është një sipërmarrës shumë i ri nga Torino, 20 vjeç dhe pa precedentë penalë. Babai i tij është me origjinë nga Maroku, ndërsa nëna e tij ka lindur në Shqipëri, në Shkodër, qyteti ku lindi klani mafioz, i cili falë disa bashkatdhetarëve me rrënjë në Livigno, kishte organizuar një rrjet të pasur kokaine.

I riu, pronar i 2 kompanive të ndërtimit në Brandizzo, në brendësi të Torinos, u hetua pasi u kishte shitur një kg kokainë 2 shqiptarëve të arrestuar në flagrancë më 3 dhjetor. 20-vjeçari, i cili sipas hetuesve kishte rënë në kontakt me organizatën falë lidhjeve të nënës së tij, u kishte shitur dy bashkatdhetarëve një kilogram kokainë, e cila ishte larguar kështu nga Torino dhe ishte e destinuar për klientët në pistat e skive në Livigno.