Vaksinimi nuk dha efektin që pritej , Turqia rikthen karantinën totale

268
0
Tourists walk as municipality workers wearing a face mask and protective suits disinfect the area surrounding the historical Sultan Ahmed Mosque, also known as Blue Mosque, amid the coronavirus outbreak, in Istanbul, Saturday, March 21, 2020. The new COVID-19 coronavirus can cause mild or moderate symptoms, but for some it can cause severe illness. (AP Photo/Emrah Gurel)

Shifrat e infektimeve janë kthyer alarmante në Turqi. Vaksinimi i mbi 22 milionë banorëve nuk ka dhënë efektin që pritej dhe shteti po përballet me një valë të re të Covid.

Qeveria turke ka vendosur që nga sot në mbrëmje deri në 17 Maj të ketë një bllokim të plotë.

Turqia është një nga vendet që ka vaksinuar më shumë qytetarë, por sipas shkencëtarëve në rritjen e rasteve ka ndikuar shumë përhapja e varianteve të reja, sidomos ai britanik.

Nga sot deri në 17 maj, të gjithë qytetarët duhet të qëndrojnë në shtëpi përveç daljeve të domosdoshme, si bërja e pazareve dhe trajtimi mjekësor. Të gjitha udhëtimet midis qyteteve do të kërkojnë miratimin zyrtar. Shkollat ??do të mbyllin dhe do të vendosen kufij të rreptë të kapacitetit për përdoruesit e transportit publik. Bzneset do të mbyllen dhe do të qëndrojnë hapur ato që kanë shërbime të domosdoshme, markete, furra buke apo farmaci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.