Vajza e vogël në treg i habit të gjithë duke shitur mollët 9 $ për Kg, por kur i moshuari mer vesh arsyen e vërtetë ai bën dicka që askush nuk e priste

533
0

Kjo vajze e vogel quhet Mia. Ajo ka patur një jetë të vështirë që kur ishte fëmijë. Babai i saj vdiq pasi u rrëzua nga shkëmbinj malor kur mbledhin bimë bimore për t’u shitur. Mia ishte vetëm pesë vjeç kur babai i saj vdiq, duke lënë vetëm nënën e saj për të rritur Mian dhe motrën e saj më të vogël. Për fat të mirë, ata ishin në gjendje të mbijetonin dhe të fitonin jetesën duke shitur mollë. Familja e saj kishte një fermë të vogël me mollë që ndodhej pranë shtëpisë së tyre. Çdo ditë, Mia do të ndihmonte nënën e saj për të mbledhur mollë në fermë para se ajo t’i shiste në treg.

Megjithatë, fati i tyre mori një kthesë për më keq kur nëna e Mias u sëmur papritur. Mia, e cila sapo ishte kthyer nëntë vjeç në atë kohë, duhej të ishte shtylla e vetme e familjes për familjen e saj. Ajo u kujdes për nënën e saj të sëmurë dhe motrën më të vogël, punonte sa mundej në fermën me mollë dhe shiti mollë në treg

Një herë, ajo mori një mjek për të vizituar nënën e saj. Për fat të keq, mjeku i tha asaj se nëna e saj duhej të dërgohej në spital për diagnostikim dhe trajtim të mëtejshëm. Klinika e vogël në fshatin e tyre nuk ishte e pajisur mirë për të trajtuar nënën e saj të sëmurë. Sidoqoftë, spitali ishte shumë larg në qytet dhe vetëm trajtimi i kushtonte atij 4.000 dollarë amerikanë. Nëna e saj duke pranuar fatin se ajo kurrë nuk do të ishte në gjendje të trajtohej spital, i tha Mias se ajo nuk do ja dali dot dhe se nuk donte të ishte një barrë për familjen.

Sidoqoftë, Mia i tha nënës së saj të mos shqetësohej, pasi ajo do të përpiqej më së miri për të mbledhur para, në mënyrë që nëna të mund të shkonte në spital.
Për ditët dhe netët, Mia mendoi shumë se si të merrnin para. Papritmas, ajo mendoi që do të ishte në gjendje të merrte 4.000 dollarë nëse i shet të gjitha mollët e fermës me 9 dollarë për kilogram. Kështu, ajo filloi të shiste mollët e saj në një rrugë ku fshatarët dilnin për të shitur frutat e tyre.

Disa herë njerëzit u ndalën dhe pyetën për çmimin e mollëve të saj.
“Ata janë 9 dollarë kilogrami,” u thoshte Mia atyre.

Siç pritej, të gjithë habiteshin duke dëgjuar çmimin e mollëve që duket se ishin shumë të shtrenjta në krahasim me shitësit e tjerë të frutave.

“9 dollarë për kilogram ?! A nuk është çmimi i zakonshëm për një kilogram mollë rreth 1.50$ ?”
tha një burrë përpara se të shkonte tek një tjetër shitës frutash

Zonja e vjetër që shiste dardha pranë Mias, kur degjoi cimin e mollëve i tha: “E dashur, a nuk mendon se mollët ​​tuaja janë shumë të shtrenjta? Është e vështirë për të gjetur klientë në ditët e sotme. Edhe nëse do ti blejnë një herë mollët për 9 dollarë, ata thjesht do të shkojnë në vende të tjera më të lira dhe ju kurrë nuk do të jeni në gjendje të shisni ndonjë kilogram tjetër sërish”.

“Nuk mund t’i shes mollët ​​e mia me një çmim më të ulët. Unë kam llogaritur gjithçka, nëse nuk i shes mollët ​​e mia me atë çmim, nuk do të jem në gjendje të fitoj para të mjaftueshme për ta dërguar nënën time në spital “, tha Mia.

Gjatë 3 ditëve të ardhshme, Mia ende nuk kishte shitur asnjë kilogram mollë dhe filloi të shqetësohej. Në ditën e katërt, një i moshuar u ndal tek mollët e Mias dhe i kërkoi çmimin e tyre.

“Sa kushtojnë mollët, zonjushë e re?” Plaku pyeti Mian
Mia ishte mjaft në mëdyshje t’i tregonte burrit çmimin e mollëve pasi kishte frikë se burri do ti thoshte se çmimi i saj ishte i tepruar krahasuar me shitësit e tjerë të frutave, por gjithsesi i tha atij.
“Ata janë për 9 dollarë kilogrami, zotëri,” tha ajo butësisht .

“Oh, çfarë lloj mollësh janë këto që duhet të kushtojnë kaq shumë?”
Njeriu i vjetër shikoi pak mollët, pastaj i buzëqeshi Mias dhe tha, “ata janë vetëm mollë të rregullta. Pse e caktuat çmimin kaq të lartë? ”

“Më vjen keq. Unë nuk mund t’i shes ato me një çmim më të ulët se 9 dollare. Unë kam llogaritur tashmë gjithçka dhe duhet t’i shes ato me atë çmim, “tha Mia me një zë të ulët. Shpresat e saj ishin grisur tashmë duke parë se si plaku i kishte kërkuar asaj pyetjen.

“Interesante, zonjushë. Por si e keni llogaritur çmimin? “Pyeti njeriu i vjetër sërish.

Mia pastaj i tha plakut se pse ajo kishte nevojë për të shitur mollët me një çmim kaq të lartë, në mënyrë që ajo të dërgonte nënën e saj në spital për të marrë trajtime.

Njeriu pastaj e pyeti zonjën që shiste dardha ngjitur me të: “A është e vërtetë ajo që vajza më tha apo e trilloi vetëm për mua?”

Grua e vjetër që e njihte historinë e Mia nuk mund të mbante lotët e saj dhe tha:.

“Është e vërtetë. Fëmija ka një jetë të pafat dhe ajo është vetëm nëntë vjeç. Ajo është e vetmja që nxjerr para për familjen e saj. Nëse ju nuk dëshironi të blini mollët e saj, lëreni atë dhe mos e qortoni më. E shkreta vajzë “.

I habitur me fjalët e zonjës së vjetër, plaku pastaj e vështroi Mian gjatë para se të thoshte: “Sa më shumë mollë keni në shtëpinë tuaj. A ju pëlqen nëse shikoj? ”

Mia, e cila u befasua me kërkesën e burrit, pranoi menjëherë që ta çonte atë në shtëpinë e saj.

Kur ata të dy shkuan në shtëpinë e Mias, njeriu pa nënën e Mia të shtrirë në shtrat, shumë të sëmurë.
Ai pastaj kuptoi se Mia kishte thënë të vërtetën kështu që ai vendosi të blinte të gjitha mollët e saj me 9 dollarë kilogrami

“E dashur, e di që mollat tuaja janë vetëm me vlerë 1.50 $ për kilogram, por merri $ 7.50 të tjera si shpërblim se qenke një fëmijë shumë i mirë dhe pune. Merrni nënën tuaj në spital dhe nëse keni nevojë për ndihmën time, mos hezitoni të më thërrisni, “i tha plaku Mia pasi e kaloi kartën e tij të biznesit.

Me paratë, Mia më në fund do ta dërgonte nënën e saj në spital. Për fat të mirë, sëmundja e nënës së saj mund të trajtohet dhe ajo ngadalë po e rimerr veten

Mia, e cila ishte padyshim mirënjohëse dhe më e lumtur kur nëna e saj e rifitoi shëndetin, nuk mund ta falënderonte njeriun e vjetër për bujarinë dhe simpatinë e tij. Ajo shpresonte që një ditë, ajo do të ishte në gjendje të paguante përsëri plakun për atë që bëri me familjen e saj.

Nëse ju pëlqen kjo histori, pse të mos klikoni ‘Like’ dhe ‘Share’ me miqtë dhe familjen tuaj

 

/©10gjera.com/perktheu m.c

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.