Ukraina ben bilancin e luftes/ 13 roje kufitare humbin jeten, refuzuan t’i dorëzoheshin marinës ruse. Vendasit shembin uren per te ndaluar..

848
0

3 roje kufitare ukrainase kanë humbur jeten në luftën për ishullin Zmiiny në Detin e Zi. Këtë e ka postuar në Facebook, këshilltari i ministrit të Brendshëm, Anton Herashchenko.

“Anija luftarake ruse ofron garnizonin e ishullit Zmiiny për t’u dorëzuar. Përgjigja e tyre ishte: “F*** off!”. Pasoi një sulm me raketa dhe artileri. 13 roje kufitare ukrainase u shkatërruan”, shkroi ai.

Siç dihet, ishulli Zmiiny u pushtua nga trupat ruse më 24 shkurt. Ishte pjesë e agresionit rus që po ndodh në Ukrainë.

Për shkak të pushtimit rus, deri tani 57 ukrainas kane humbur jeten dhe 169 u pla gosën gjatë pothuajse 24 orëve. Mesazhi përkatës u përhap nga Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës. Hromadske citoi agjencinë të enjten në mbrëmje.

Nderkohe Tanket ruse që u zhvendosën në Kiev janë ndalur pranë Ivankiv, rajoni i Kievit. Ushtria ukrainase hodhi në erë urën, duke penguar lëvizjen e tyre të mëtejshme. Gazeta Ukrainska Pravda raportoi se, duke cituar burime në Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës transmeton shqiptari.net.

“Tanket ruse u zhvendosën drejt Kievit, por një përleshje u zhvillua pranë Ivankiv. Forcat ukrainase hodhën në erë urën për të ndaluar kolonën ruse”, thuhet në mesazh.

Ivankiv është një pikë në mes të rrugës nga kufiri ukrainas në Kiev. Krijon mundësinë për të përparuar në Kiev përmes qytetit të Vyshhorod, në veri nga kryeqyteti.

Më herët, raportet thanë se trupat ruse morën nën kontroll Zonën e Çornobilit. E gjithë infrastruktura lokale është nën kontrollin e tyre tani. Nuk raportohet për humbje jete.