Trupi ju jep nje nga keto shenja? Ja c`duhet te beni menjehere!

735
0

Një mënyrë jetese e shëndetshme dhe një dietë e ekujlibruar, duhet të jetë prioritet për të gjithë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se trupi juaj do të jetë i lirë nga toksinat e ndodhura në mjediset ku shkelim çdo ditë, të cilat ndikojnë negativisht në shëndetin e përgjithshëm.

Trupi i njeriut ka një mekanizëm natyror detoksifikimi përmes urinimit dhe djersitjes, por ende disa toksina mund të mbeten në trup dhe të shkaktojnë sëmundje të rënda.

Këto janë 9 shenja që tregojnë se trupi juaj ka toksina të tepërta dhe ju duhet ta pastroni sa më shpejt të jetë e mundur:

Nivelet e ulëta të energjisë dhe lodhja mund të tregojnë se trupi juaj është i mbushur me toksina. Prandaj, në mëngjes është koha më e mirë për të detoksidikuar organizmin.

Dhimbjet e kokes:

Dhimbje koke të shpeshta pa asnjë arsye të dukshme, mund të tregojnë se trupi juaj është i ngarkuar me toksina. Kryerja e një detoksifikimi të plotë të trupit mund të jetë zgjidhje e problemit tuaj.

Problemet me fshikëzën e tëmthit:

Pas konsumimit të ushqimeve të larta në yndyrë, ju mund të përjetojnë dhimbje në stomak apo fshikëzën e tëmthit, si një shenjë se brenda trupit tuaj mund të ndodhen shumë toksina. Dhimbja në trup është rezultat i përmbajtjes toksike.

Afshe të nxehta:

Afshet e nxehta mund të jenë një tjetër simptomë e pranisë toksike në trup, gjë e cila pastrohet shpesh me anë të djersës. Duke marrë hapat e nevojshëm për të pastruar trupin tuaj do të rivendosni mirëqenien dhe shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Gjuha e verdhë apo e bardhë:

Nëse keni një shtresë të verdhë apo të bardhë në sipërfaqen e gjuhës, si dhe frymë të keqe, keni nevojë për të detoksifikuar trupin. Kur organizmi juaj të jetë pastruar, gjuha juaj do të kthehet në ngjyrë rozë apo të kuqe të zbehtë.

Dhjami i barkut:

Akumulimi i yndyrës në zonën e barkut është një simptomë e toksinave në trup. Një dietë detoksifikuese është e nevojshme pasi ajo ndikon në metabolizëm duke rregulluar nivelet e glukozës dhe kolesterolit.

Probleme me lëkurën:

Lëkura e thatë, skuqje, rritim, si dhe puçrra fytyre, tregojnë se ju duhet të detoksifikoni organizmin në vend të përdorimit të produkteve të lëkurës. Shmangni kimikatet dhe përdorni zgjidhje natyrore.

Burimi: healthyfood/ Pershtati:gatuajshendetshem.com/