Tronditet shteti fqinj/ Sërish lëkundje tërmeti, sa ishte magnituda

4893
0

Pas dy tërmeteve me magnitudë 4.6 dhe 4.5 ballë të shkallës Rihter, që tronditën Kretën mbrëmjen e së martës, një lëkundje e re sizmike ka ndodhur në ishull. Më konkretisht, në orën 02:50 ka ndodhur një tërmet me magnitudë 3.9 ballë të shkallës Rihter, me qendër 19 kilometra në jug të Porteve Kala të Heraklionit.

Thellësia fokale e lëkundjes sizmike u vlerësua në 16.5 kilometra. Kujtojmë se fillimisht në orën 21:52 të së martës mbrëma ka ndodhur një tërmet me magnitudë 4.5 gradë të shkallës Rihter me epiqendrën e tij 16 kilometra në jug të Kala Ports të Heraklionit (kishte një thellësi fokale 19.6 kilometra).

Sakaq, në orën 22:34 pasoi një tërmet i ri prej 4.6 gradësh të shkallës Rihter, 30 kilometra në jug të Porteve Kala të Heraklionit (kishte një thellësi fokale 3.8 kilometra).