Tragjedi në Moskë. Mbi 40 të vdekur dhe qindra të plagosur nga sulmi në një sallë koncertesh

116
0

Tragjedi në Moskë nga një sulm terrorist.

Persona të panjohur hapën zjarr në sallën e koncerteve Crocus City Hall në Krasnogorsk, afër Moskës, raportojnë agjencitë ruse të lajmeve, duke cituar shërbimet e urgjencës.

Mediat ruse shkruajnë se të paktën tre persona me kamuflazh hapën zjarr, duke lënë të vrarë rreth 40 persona dhe plagosur 100 të tjerë.

Sipas autoriteteve ruse, të shtënat në Bashkinë Crocus filluan para koncertit të grupit muzikor, pastaj shpërtheu një zjarr.

Zjarrfikësit nxorën rreth 100 persona nga salla e koncerteve, njoftoi selia rajonale për Moskën e Ministrisë së Situatave të Emergjencave.

Po punohet për të shpëtuar njerëzit nga çatia e ndërtesës, shkruan RIA Novosti.

Më shumë se 50 ekipe të ambulancës u dërguan në Krasnogorsk, një qytet në rajonin e Moskës, për të ofruar kujdes mjekësor për të gjithë ata që kanë nevojë, tha Ministria e Shëndetësisë e Rajonit të Moskës për RIA Novosti.

Kryebashkiaku i Moskës Sergei Sobyanin e quajti incidentin një “tragjedi të tmerrshme”.