Trageti me mbi 500 pasagjere fut ujë, detyrohet të kthehet në port

170
0

Pasditen e së enjtes, gjatë lundrimit, komandanti i tragetit Excelsior, i cili u nis nga Xhenova në orën 14:30 (në vend të 12) dhe u nis për në Barcelonë dhe Tangier, komunikoi zbulimin, në lartësinë e Sanremos, të një depertimi te ujit. Sistemet e sigurisë menjëherë hynë në punë dhe defekti u vu nën kontroll transmeton shqiptari.net.

Kompania, duke i dhënë përparësi sigurisë maksimale për pasagjerët dhe ekuipazhin, ka urdhëruar kthimin e anijes për hetimet e duhura të rastit. Në bord ishin 553 pasagjerë dhe 80 anëtarë të ekuipazhit, të cilët ishin të informuar vazhdimisht për vendimet dhe zhvillimet, tha Gnv.

Kompania ka ndërmarrë veprime me ndërhyrje që synojnë zgjidhjen e problemit në mënyrë që të rifillojë udhëtimin sa më shpejt të jetë e mundur. Ndërkohë, kompania ka rregulluar për secilin prej udhëtarëve ndihmën e nevojshme dhe një zgjidhje alternative udhëtimi për të arritur në destinacionin e tyre./shqiptaari.net/