Toni Gogu u zgjodh kryetar i KB Tiranë, gazetari i zbulon të kaluaren e errët

1821
0

Nga Bledi Mane

POSHTËRUESE/ ERJON VELIAJ RICIKLON MBETJEN E ARDIAN FULLANIT

Nga 700 mijë banorë të Tiranës, mes 35 mijë anëtarëve të Partisë Socialiste, mes qindra mijëra intelektualëve mendjendritur që ka kryeqyteti, Erjon Veliaj futi dorën në thesin e qokave dhe nxorri prej andej një burrë me mjekër nga Berati.

Toni Gogu sapo u zgjodh kryetar i këshillit bashkiak të Tiranës. Djali i një bojaxhiu beratas, pastor i një kishe evangjeliste në periferi të Tiranës momentalisht zv.ministër i drejtësisë, ka një të kaluar të errët. Prej gati 7 vitesh ka punuar drejtor juridik në Bankën e Shqipërisë i sjellë aty nga gruaja e guvernatorit, Arjana Fullani.

Vegël permanente dhe fshehës legal i dallavereve të njohura të Ardian Fullanit, ky zotëri ende nuk ka shkuar para drejtësisë për skandalin e vjedhjes së 7 milionë eurove në magazinat depozituese të Bankës së Shqipërisë gjatë vitit 2013-2014.

Pas arrestimit të ish guvernatorit Fullani, ky bashkëpunëtor në krim për t’iu fshehur drejtësisë u largua nga Banka e Shqipërisë dhe nga miqtë e tij brenda qeverisë socialiste u katapultua drejtor i Agjencisë së Sigurimit të Depozitave. Ne fillim të mandatit të dytë qeverisës të Edi Ramës, Toni Gogu emërohet zv.ministër drejtësie ndërsa sot u zgjodh kryetar i këshillit bashkiak.


E ndërsa e mbyll edhe këtë lajm poshtërues, mu kujtua përsëri kryebashkiaku Veliaj bashkë me atë legjendën urbane:


Në një thes mbushur plot me pjeshkë, futi dorën dhe nxorri një trangull…
Madje trangull i kalbur sepse pastori Toni Gogu pavarësisht formimit teologjik nuk u shpëton dot mëkateve që nakatosi gjatë kohës kur punonte me guvernatorin burgaxhi Ardian Fullani.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.