Toka nuk gjen qetesi, dy lekundje e forta ne keto dy vende

391
0

Nje tërmet me magnitudë 4.3 të shkallës Rihter eshte ndjerë në Malin e Zi. Mësohet se lëkundja ishte me epiqender në Ilago përgjatë natës. Tërmeti u regjistrua rreth orës 01:18 pas mesnate. Deri më tani nuk raportohet për persona të lënduar apo dëme materiale

Një tjeter tërmet i fortë me magnitudë 5 e shkallës Rihter ka goditur mbrëmjen e djeshme Turqinë. Sipas të dhënave paraprake nga Instituti Euro-mesdhetar lëkundjet janë ndjerë rreth orës 18.28. me orën lokale. Epiqendra u raportua 90 kilometra në juglindje të Erzincan dhe 138 kilometra në jug të Dijarbakir, në Turqinë lindore.