Tërmeti i forte trondit Greqinë, ku ishte epiqendra

548
0

Një tërmet me madhësi 5.2 tronditi zonën e detit në perëndim të Tilos të martën në mbrëmje, sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës.

Epiqendra ishte e vendosur 16 kilometra në perëndim të Tilos dhe thellësia fokale vlerësohet në 10 kilometra.

Tërmeti preku ishujt Kos dhe Nisyros. Gjithashtu, dy lëkundje të tjera me madhësi 3.4 dhe 3.3 Righter u regjistruan në të njëjtën zonë.

Një tronditje sizmike me madhësi 3.6 Righter u regjistrua në ishullin Kos 6 minuta pas tërmetit me madhësi 5.2 ballë.