Sot Shqipëria në qetësi të plotë, lëkundjet mbi 6 ballë zhvendosen me mijëra km larg

1157
0

Një javë pas tërmetit të datës 26 nëntor, dita e sotme mund të konsiderohet edhe si më e qeta.

Instituti Sizmologjik Europian, EMSC, në hartën e 24 orëve të fundit, në të gjithë botën ka regjistruar vetëm një tërmet të lartë, i shkallës 6.0 ballë. Ky tërmet ra në vendin  e largët të Amerikës Jugore, Kili.

Ky është tërmeti i parë i madh, mbi 6 ballë, që shënohet në botë, pas atij 6.3 që goditi vendin tonë.

Ndërkohë Meksika është një tjetër vend që ka është prekur një sëri tërmetesh të lehta.

Në Shqipëri janë regjistruar gjatë natës dhe paradite disa tërmete të lehta, nën 3 ballë, tërmete që konsiderohen si të zakonshme, kudo në botë, sidomos për një vatër ku ka pasur më herët një tërmet të fortë. Ndërkohë, sa i përket rajonit tonë, në Itali dhe Turqi janë shënuar tërmetet e pasdites, por me një intensitet nën 4 ballë.

Dy tërmetet e fundit 4.4 ballë kanë rënë në Turkmenistan, rreth një orë më parë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.