Si të qetësoheni kur jeni të stresuar?

885
0

Merrni frymë të gjatë dhe të thellë. Ndaloni atë që po bëni, dhe gjeni një vend të qetë për të rikthyer veten.  

Mbi të gjitha, mos harroni se ky moment do të kalojë. Qetësia do të kthehet në kohë.

1. Pushoni për disa minuta

Një nga mënyrat më të mira për t’u qetësuar është ndërprerja e ndërveprimit me atë që ju trondit. Në afat të shkurtër, kjo mund të nënkuptojë t’i tregosh personin me të cilin po flet se duheni të merni një pushim të shpejtë.

– Shkoni në një vend të qetë larg asaj që ju trondit dhe përqendrohuni te qetësimi i mendimeve.

2. Merrni frymë

Kur sistemi nervor simpatik i trupit tuaj aktivizohet nga stresi, një nga gjërat e para që duhet të bëni është qetësia juaj, madje edhe frymëmarrja. Fokusimi në frymëmarrje thellësisht dhe në mënyrë të barabartë ka një mori përfitimesh. Ajo rikthen oksigjenin në trupin tuaj, rregullon trurin e trurit dhe ul nivelin e laktatit në gjakun tuaj. Këto gjëra ju ndihmojnë të ndiheni të qetë dhe të relaksuar.

– Uluni drejtë, qëndroni, ose qëndroni të sheshtë në shpinë për të ndihmuar gjoksin tuaj të qëndroni të hapur.

– Përqendrohuni në ritmin e frymëmarrjes suaj. Mundohuni të mos lejoni që të hutoheni nga ndonjë gjë tjetër, duke përfshirë edhe atë se sa i mërzitur mund të ndjeheni. Ju mund të numëroni frymëmarrjet tuaja nëse ndiheni i hutuar ose përsërisni një fjalë ose shprehje qetësuese.

3. Shpërqendrohuni nga situata stresuese

Të largoni vëmendjen tuaj nga situata stresuese ju bënë që të jeni pozitiv gjatë ditëve në vijim.

– Shoqërimi me dikë që e doni do t’ju ndihmojë të largoni mendjen nga ajo që ju ka mërzitur dhe do t’ju ndihmojë të ndiheni të relaksuar dhe të dashur.

– Shikoni një film të lumtur ose një shfaqje televizive qesharake. Mundohuni të qëndroni larg nga humori i hidhur apo sarkastik, megjithatë, pasi ai mund t’ju bëjë më të egër.
Dëgjoni disa muzikë qetësuese.

4. Kontrolloni ushqimin që e konsumoni

 Trupi dhe mendja nuk janë entitete të ndara, ato funksionojnë së bashku dhe varen nga ushqimi që e konsumoni.

Në mënyrë që të jeni më pak të stresuar ju duhet të kontrolloni edhe ushqimin që po e hani sepse ndikon në shëndetin psikologjik.

– Ulni kafeinën, hani ushqime të larta në proteina, shmangni ushqimet me sheqer të lartë dhe me yndyrë të lartë, limitoni konsumimin e alkoolit.

5. Bëni aktivitete

Stërvitja fizike liron endorfine, kimikatet natyrore të trupit tuaj.

-Hulumtimet kanë treguar se edhe ushtrimi i moderuar, si ecja apo fitnessi, mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të qetë, më të lumtur dhe më të relaksuar.

6. Meditoni

Meditimi ka një histori të gjatë dhe të respektuar në traditat lindore.

Studimet shkencore kanë treguar gjithashtu se meditimi mund të nxisë relaksimin dhe ndjenjat e mirëqenies.

7. Shprehni ndjenjat tuaja

Nëse keni ndonjë shok apo person që i besoni, mënyra më e mirë për ta larguar stresin tuaj është t’i shprehni ndjenjat tuaja tek ta.

Ata përvec se do të ju japin këshilla që do të ju ndihmojnë, por kjo edhe tregon se atyre ju intereson gjendja juaj emocionale dhe se keni besim tek ta.

8. Shmangni negativitetin

Ekspozimi ndaj shumë negativitetit mund të shkaktojë probleme në mënyrën se si mendoni, mësoni dhe mbani mend informacionin.

-Ekspozimi i vazhdueshëm ndaj negativitetit do të inkurajojë trurin tuaj të bëjë një zakon të mendimit negativ.

-Mundohuni të mendoni për situata në mënyrë produktive.

Stresi mund të shkaktojë probleme shëndetësore, prandaj sa herë që ndiheni të stresuar përdorni metoda të ndryshme për të qetësuar veten tuaj.
Nëse gjete vlerë në këtë informacion, shpërndaje që të mësojë tjetri!

©Ndryshe