Sa fitojnë VIP-at nga Instagrami?

355
0

Bota e influencuesve të mediave sociale (nga anglishtja influencer) kohet e fundit është në qendër të vëmendjes

Shitjet e biletave për një event të dështuar, në një ishull në Bahamas, u nxitën nga një fushatë shumë e madhe në mediat sociale ku përfshiheshin disa nga modelet më të famshme dhe më me influencë në botë, përfshirë Bella Hadid, Emily Ratajkowski, Kendall Jenner, Hailey Baldwin dhe Chanel Iman “, Thotë Sky News ‘Hannah Thomas-Peters.

Ndikuesit e shquar treguan në një “promo video inkurajuese dhe fushata të lidhura me mediat sociale”, raporton Thomas-Peters, i cili vëren se Jenner tashmë ka marrë një paralajmërim nga Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA për dështimin në zbulimin se ajo u pagua për një Instagram post rreth festivalit.

Paralajmërime të tilla, këto “mrekulli të marketingut modern” kanë “mishëruar monetarisht identitetet e tyre dhe promovojnë produktet në bazë të lidhjes së tyre personale me çfarëdo që është duke u shitur”, përfundon gazetari.

Por sa mund të fitoni nga të qenit një influencues (ndikues) i medias sociale dhe a mund ta bëjë dikush?
Çfarë është një influencues ?

Një influencues mund të jetë “kushdo që ka ndërtuar vetë një reputacion online duke bërë dhe duke ndarë gjëra të caktuara në internet”, raporton Daily Mirror. “Për audiencën e tyre, ndikuesit janë tastemakers, trendsetters dhe ekspertët e besuar mendimet e të cilit për disa lëndë janë respektuar.”


Sa është vlera e industrisë?

Shuma e parave që kompanitë janë të gatshme të shpenzojnë për influencuesit është shumë e lartë. Sipas vlerësimeve nga agjenti i marketingut influencues Mediakix, industria tani është në vlerë prej 500 milion dollarë dhe duket se do të rritet në mes të $ 5 miliardë dhe $ 10 miliardë deri në vitin 2020.

Ç’është më e rëndësishmja, këto para nuk shkojnë ekskluzivisht tek shokët e Jenner dhe miqtë e saj të famshëm. Të ashtuquajturit “microinfluencers”, të cilët kanë mes 50.000 dhe 200.000 ndjekës online, po marrin gjithashtu një pjesë jo të parëndësishme të tortës, sipas një artikulli të kohëve të fundit në The New Yorker.

“Nënshkrimet e famshëm nuk janë të reja, por marketingu influencues zgjeron kategorinë e” famshëm “për të përfshirë adoleshentët e moshës së adoleshencës, garuesit, dhe veçanërisht qentë fotogjenike”, vazhdon revista.

“Reklamuesit punojnë me [microinfluencers] pikërisht sepse ata nuk janë të famshëm në kuptimin tradicional. Ata i bëjnë thirrje markave, sepse ata kanë një lidhje kaq të fortë emocionale me pasuesit e tyre “.

Kjo pikëpamje përsëritet nga Joe Gagliese, bashkë-themelues i Viral Nation, një agjenci influencuese që mburret me aftësinë për të “krijuar fushatat më virale dhe joshëse të mediave sociale që ndikojnë në markat globale”.

Gagliese i tha Vox: “Ne në të vërtetë besojmë se influencuesit janë më të efektshëm se atletët dhe yjet televizive, sepse ato janë më të afërta dhe kështu që audienca e tyre është më e prekur. Pra, është si, pse të paguani një njeri i famshëm 50 milion dollarë për një marrëveshje kur kjo mund të ndahet në mesin e ndikuesve dhe të ketë ndikim të vërtetë? “
Sa mund të fitojë një influencues atëherë?

Sipas Business Insider, më e mira e influencuesve më të mirë të mediave sociale “mund të fitojnë dhjetëra mijëra për një postim të sponsorizuar”.

Por Kat Richardson, drejtor kreativ i agjencisë së marketingut influencues WaR, tha për BBC se përdoruesit kanë nevojë për rreth 10,000 pasues përpara se të mund të “fillojnë të bëjnë diçka”.

“Sapo të arrini në 30,000 ndjekës, për një post të modës apo bukurisë, mund të shikoni rreth 750,” tha ajo. Dhe nëse arrini të grumbulloni rreth një milion pasues, ju mund të komandoni £ 10,000 për një postim të njëhershëm.
A mund të bëhet ndonjë njeri influencues?

Dr Mariann Hardey, autor i një Indeksi Insta që vlerëson të ardhurat potenciale të influencuesit, tha për Mirror: “Për herë të parë, njerëzit e zakonshëm me një pasion dhe dhunti për fotografinë mund të tregtojnë talentin e tyre – në fakt fitojnë një jetesë duke bërë atë që duan”.

Për çdo 14 milionë britanikë në Instagram, një në dhjetë mund të fitonte 4,160 funte në vit përmes fotografive, sipas vlerësimeve të Takumit, një aplikacion që specializohet në marketingun influencues.

Bashkëthemeluesi i Viral Nation, Gagliese shton se “ju keni një shans të madh për të qenë një influencues nëse bëni diçka të re apo trende”, por vini re se ju jeni “më shumë të ngjarë të keni sukses nëse jeni tashmë të privilegjuar”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.