Restoranti i shton 2 € në faturë turistit se ia ndau përgjysmë sanduiçin. Pronari: Na mori kohë

493
0

Një turist britanik mbeti i mërzitur pasi një tarifë prej 2 euro iu shtua faturës së tij nga ana e restorantit  për prerjen e një sanduiçi në gjysmë.

Sipas mediave të huaja, vizitori i paidentifikuar ishte duke ngrënë në një restorant pranë vendpushimeve popullore te Liqeni Como në Itali.

Ai skanoi faturën e tij  ku gjeti “prerje në gjysmë”, tarifë prej 2 € për sanduiçin e tij të thekur.

Duke e përshkruar atë si “të pabesueshme, por të vërtetë”, turisti e ngarkoi faturën në Tripadvisor.

“Ishim dy prej nesh dhe kërkuam një sanduiç të thekur,” shkroi ai në faqen e rishikimeve.

“Duhet të paguajmë pse u pre në gjysmë?”

Tarifa e diskutueshme e prerjes së sanduiçit kushtoi më shumë se një filxhan ekspres, sipas faturës, dhe e rriti koston totale të sanduiçit nga 7,50 në 9,50 euro.

Pronarja e kafenesë, megjithatë, mbrojti akuzën. “Kërkesat shtesë kanë një kosto”, tha pronarja Cristina Biacchi për gazetën italiane La Repubblica.

“Duhej të përdornim dy pjata në vend të njërës dhe koha për t’i larë dyfishohet.

“Nuk ishte një sanduiç i thjeshtë i thekur, kishte edhe patate të skuqura brenda. Na u desh kohë për ta ndarë në dysh.”

Ajo shtoi se klienti në fjalë nuk bëri asnjë ankesë në atë kohë dhe, nëse pyetej, tarifa do të ishte hequr nga fatura.

Nuk është hera e parë që turistët në Itali ankohen për çmimet e shtrenjta.

Në vitin 2019, një çift turistësh japonezë që darkonin në Romë u tronditën kur morën një faturë për më shumë se 380 £ (429,80 €) pasi porositën dy pjata me spageti, peshk dhe dy gota ujë.