Rendohet situata ne Greqi, mbyllen shkollat dhe kopshtet..

175
0

Vazhdon të perkeqesohet situata koronavirusit në Greqi.

Me mijëra të persona infektuar raportohen në dittë e fundit, Greqia po kalon një valë të dytë të nxehtë të Covid.

Mediat greke bëjnë me dije se vetëm në pak orë 13 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi.

Kjo situatë e rënduar ka bërë që qeveria greke të marrë vendimin për të mbyllur shkollat dhe kopshtet deri më 30 nëntor.

Më herët ishte paralajmëruar të mbylleshin vetëm shkollat e ciklit fillor dhe kopshtet.

Është marrë vendimi që shkollat të qëndrojnë të mbyllura deri në fund të muajit për të bërë të mundur parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Zëdhënësi i qeverisë greke Stelios Petsas kishte parashikuar mbylljen e arsimit fillor, duke thënë se nëse do të duhej të mbylleshin, qeveria do ta bënte atë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.