Qëlloi me thikë dy italianët pas humbjes së Shqipërisë me Spanjën, përfundon në pranga shqiptari i çmendur pas Kombëtares

383
0

Mbrëmjen e së martës në Veneto, një 32-vjeçar shqiptar, banues në Lazio, u arrestua nga policia e Bolzanos. 32-vjeçari, i cili është dënuar disa herë, është fshehur me miqtë e tij pas një arratisjeje të gjatë nëpër Itali.

Urdhri i arrestit është në lidhje me trazirat e së hënës së kaluar, më 24 qershor, pas ndeshjeve të Kampionatit Evropian midis Italisë dhe Kroacisë dhe Shqipërisë e Spanjës. Tifozë të shumtë italianë janë mbledhur në Sheshin e Fitores për të festuar kalimin në turin e radhës.

Atyre iu bashkuan shumë tifozë shqiptarë, por për shkak të zhgënjimit nga eliminimi i ekipit të tyre, ata sulmuan tifozët që festonin për Italinë. Kjo çoi në një debat të dhunshëm në të cilin dyshohet se 32-vjeçari shqiptar nxori një thikë dhe plagosi dy të rinj, njërin në krah dhe tjetrin në qafë.

Hetimi kundër autorit filloi menjëherë dhe përfshinte analizën e video-incizimeve dhe deklaratat e shumta të dëshmitarëve. Kjo bëri të mundur jo vetëm identifikimin e autorit, por edhe rindërtimin e radhës së ngjarjeve.

32-vjeçari shqiptar u dërgua në burgun e Pordenones. Nisur nga precedentët e tij penalë, policia lëshoi ​​një urdhër dëbimi ndaj tij. Hetimet e mëtejshme janë duke u zhvilluar për të identifikuar të gjithë të përfshirë në përleshje dhe për të përcaktuar përgjegjësinë e tyre.