Publikohet letra tronditëse e autorit të sulmit në Pragë: Ja si i vrava vajzën e vogël dhe babanë e saj në pyll!

266
0

Të tjera detaje tronditëse janë publikuar në lidhje me profilin kriminal të autorit të armatosur që vrau 14 persona në një universitet në Pragë. Së fundmi, mediat vendase kanë zbuluar rrëfimin e vetë autorit për një vrasje të dyfishtë të mëparshme në shënimin e tij vetëvrasës.

Shënimi i gjetur në shtëpinë e David Kozak përmbante një rrëfim se ai kishte qëlluar për vdekje një burrë dhe vajzën e tij të vogël në pyll afër qytetit më 15 dhjetor, gjashtë ditë përpara sulmit në Universitetin Charles.

Policia tha se ai kishte qenë në një listë prej 4,000 të dyshuarve për vrasjet e tyre. Kozak vrau edhe babanë e tij, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave të tij në 17.

Sulmi në universitet më 21 dhjetor është sulmi masiv më i keq në historinë çeke. Kozak, një 24-vjeçar student i magjistraturës së historisë në universitet, vrau veten pasi u rrethua nga policia e armatosur.

Siç u raportua fillimisht në gazetën Denik N, shënimi u zbulua nga policia në shtëpinë e Kozakut më 21 dhjetor, në të njëjtën ditë me sulmi. Në ditarin e tij ai rrëfeu se kishte vrarë vajzën dhe babain me armë zjarri në pyllin e Klanovicës në periferi lindore të kryeqytetit një javë më parë.

Sipas mediave çeke viktimat raportohet se janë një burrë 32-vjeçar dhe një vajzë dy muajshe. Sulmi i javës së kaluar në universitet u përqendrua në ndërtesën e Fakultetit të Arteve në sheshin Jan Palach, ku Kozak u pa duke hapur zjarr nga çatia.

Stafit të universitetit dhe studentëve iu tha të mbrojnë veten gjatë sulmit. 13 persona vdiqën në universitet, ndërsa viktima e katërmbëdhjetë vdiq nga plagët e marra në spital. 25 persona të tjerë u plagosën.