Pritet ulje e temperaturave ditën e nesërme, ja zonat ku priten të bjerë dëbore..

207
0

Ditën e shtunë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Sipas parashikimeve te Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, te shtunen pritet të  mbizotërojë të motit të vranët me reshje shiu të cilat do të jenë prezente që prej mesnatës me intensitet mesatar. 

Përgjatë Ultësirës Perëndimore reshjet priten të jenë me intensitet mesatar e hera–herës të lartë në formën shtrëngatave dhe stuhive të cilat në intervale të shkurtra kohore pritet të jenë problematike. Në lartësitë mbi 300- 400 metër në veri-verilindje dhe në lartësitë mbi 600-700 metër në pjesën tjetër të vendit reshje dëbore me intensitet mesatar. Në periudha afatshkurtra reshjet e dëborës pritet të jenë me intensitet të lartë në formën e shtrëngatave dhe stuhive të dëborës në Alpe dhe verilindje. 

Ditën e diel ne veri dhe qendër te vendit do të mbizotërojë mot i kthjellët. Në juglindje të vendit deri në orët e mesditës mot i vranë e reshje të dobëta bore. 

Era do të fryjë nga kuadrati i veriut me shpejtësi mesatare 2-10m/sek, ndërsa në bregdet e zonat luginore kryesisht në veri erë intensive e problematike  me shpejtësi 10-18m/s duke bërë që valëzimi në dete të jetë i forcës 3-6 ballë.