“Përbindëshi” i thellësive 6.5 metra i gjatë perfundon ne rrjetat e peshkatareve shqiptare: Tentoi te shqyente rrjeten, kur e ngritëm në vinç..

322
0

Një peshkaqen rreth 650 kg ka rënë në rrjetën e peshkatarëve, që e sollën sot në Durrës.

Mësohet se peshkaqeni është kapur në thellësi të Adriatikut përballë grykëderdhjes së lumit Buna, nga anija “Gerardo”, në një thellësi prej 155 metrash nën ujë.

Kapllan Rama, kapiteni i anijes, tregon se peshkaqeni i cili ra në rrjetën e tyre është i pesti që kanë kapur dhe më i rrezikshmi.

“Është i pesti, por ky është me i rrezikshmi. Pasi ngritëm tratat me vinç pamë peshkaqenin që po tentonte të shqyente rrjetën. Me kujdesin më të madh e hodhëm në kuverte këtë përbindësh deti. Pasi e ngritëm në vinç konstatuam se ishte rreth 6.5 m i gjatë dhe me pas se peshonte rreth 650 kg”, tregon ai për A2.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.