Pasi burri i saj u vra në Afganistan, gruas i sjellin sendet e tij në shtëpi. Por ja çfarë ndodhi kur ajo hapi laptopin e të shoqit!

473
0

Frika më e madhe e çdo gruaje ushtarake është që të shohe oficerë në derën e saj ndërsa burri i saj ka shkuar në një mision. Lajmi me të cilin keta oficere vijnë nuk është kurrë i mirë. Emma Weaver u perball me kete situate disa vite më parë, dhe ajo ishte tërësisht zemërthyer. Burri i saj kishte vdekur në një mision në atë mëngjes.

Jo vetëm që Lt Todd Weaver la pas gruan dhe vajzën e tij të vogël, por gjithashtu i la atyre disa letra në rast se i ndodhte.Fjalët e tij te mbushin syte me lote..

Ata kanë qene se basjku ne momentet me te bukura te jetes se tyre.Por një ngjarje fatkeqe do t’i ndante ata nga kjo botë.

Ishte 9 shtator, dhe Emma u zgjua së pari nga Kiley , më pas nga dikush tjeter qe trokiti në derë. Ndërsa e hapi, ajo pa dy oficerë të veshur me uniforme që dhane lajmin e tmerrshem. Todd kishte i vdekur dhe Emma ndihej sikur po copëtohej ne miliona copash.

Emma pranoi se ‘bota e saj u shkatërrua menjëherë’ kur zbuloi se ajo kurrë nuk do ta shihte dhe do ta dëgjonte përsëri burrin e saj. Për më tepër, vajza e saj kurrë nuk do ta njohë babanë e saj.
Trupi i Toddit u kthye nga Afganistani. Ai u varros në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit. Ai gjithashtu mori shumë nderime të tilla si ‘Bronze star’ dhe ‘Purple heart’. Emma përjetoi një periudhe shumë të vështirë, por së shpejti do të zbulonte diçka …

Disa ditë pas varrimit, laptopi i Toddit që ishte në Afganistan u dërgua në shtëpi. Emma pa një mesazh të bukur nga burri i saj kur hapi ne tryeze. Aty shte dy dosje, një ishte etiketuar me fjalët ‘E dashur Emma’ dhe e dyta me fjalët ‘E dashur Kiley’. Fjalët e tij jane zemerthyese.

Trupi i Toddit u kthye nga Afganistani. Ai u varros në Varrezat Kombëtare të Arlingtonit. Ai gjithashtu mori shumë nderime të tilla si ‘Bronze star’ dhe ‘Purple heart’. Emma përjetoi një periudhe shumë të vështirë, por së shpejti do të zbulonte diçka .Disa ditë pas varrimit, laptopi i Toddit që ishte në Afganistan u dërgua në shtëpi. Emma pa një mesazh të bukur nga burri i saj pasi e mori laptopin dhe e hapi ne tryeze. Kishte dy dosje, një ishte etiketuar me fjalët ‘E dashur Emma’ dhe e dyta me fjalët ‘E dashur Kiley’. Fjalët e tij jane zemerthyese.

Megjithëse Todd ishte në mes të luftës, ai e dinte se nëse do të vdiste, ai duhej t’i linte disa fjalë te fundit gruas së tij dhe vajzës së mitur. Pra, ai shkroi disa letra dhe e habiti Emën me gjestin e tij. Fjalët e tij e ndihmuan të vazhdonte.

Todd thote edhe pse ai ka jetuar një jetë të shkurtër, ai mori gjithçka që ai ëndërronte . ‘Unë u martova me gruan e përkryer’

Todd gjithashtu tha se Emma duhet të shikojë mbrapa dhe të kujtojë të gjitha kujtimet e mëdha që ata kane ndare së bashku. Por ne fund ai e përfundon letrën me këtë mesazh të zemrës: “Është kaq e rëndësishme që ju të vazhdoni të gjeni lumturi në jetën tuaj. Megjithëse ju mund të mendoni se kjo është e pamundur tani, kini besim.

“Unë dua që të dini se sa shumë ju do babai juaj”, tha ai. Ai pastaj vazhdon të shpjegojë se ai u nis për në Afganistan kur vajza ishte vetëm 9 muajshe: ‘Të largohesha nga ju ishte gjëja më e vështirë që kisha dashur të bëja’.

Todd i tregon vajzës së tij se ai është shumë i keq që nuk do të jetë atje për ta parë atë të rritet, por ajo gjithmonë duhet të dijë se ai është ‘në qiell duke qeshur poshtë për ate çdo ditë.’ Fjalët e tij të fundit janë shumë emocionuese,

Ai vazhdon, duke përfunduar me një shënim të gëzueshëm, duke folur për të ardhmen e vajzës së tij: ‘Gëzohu. Dhe mbaj mend, babi juaj gjithmonë do të jetë krenar për ju dhe gjithmonë do t’ju dojë. Ti je dhe do të jesh gjithmonë e dashur. »Si reagoi Emma?

“Ndërkohë që ata ishin kaq të vështira për t’u lexuar, sepse përsëriste vetëm se ai nuk po vinte në shtëpi-unë gjeta kaq shume paqe duke dëgjuar zërin e tij nëpërmjet atyre letrave ‘.

Së fundi, ajo i postoi në blogun e saj të gjitha ndjenjat e saj dhe të dyja letrat. Në këtë mënyrë, ajo besonte se njerëzit e tjerë mund të gjejnë rehati dhe frymëzim prej tyre, pasi ka shumë familje të tjera të ngjashme që vuajnë si ajo.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/