Pas shirave dhe përmbytjeve, vjen “flaka afrikane” në Itali

366
0

Pas ditëve me shi në fundjavë rikthehet dielli dhe temperaturat për plazh në Itali.

“Nga fundjava e parë e shtatorit, anticikloni subtropikal Bacchus do të pushtojë Italinë”, shkruajnë mediat italiane.

Kështu, pas një të premteje të shënuar nga notat e paqëndrueshme të mbetura dhe të izoluara të ciklonit “Poppea”, nga e shtuna “Bacchus” do të bëhet gjithnjë e më shumë protagonist.

Si të shtunën, ashtu edhe të dielën, dielli do të mbizotërojë dhe nëse vranësirat janë ende mjaft të pranishme të shtunën, nga e diela hapësirat me diell do të jenë gjithmonë më të mëdha.

Në këtë kuadër, temperaturat do të fillojnë të rriten në të dyja vlerat dhe do të arrijnë sërish 30-32°C.