Paralajmërim shqetesues i NATO, keto 3 shtetet janë në rrezik nga Rusia

285
0

Në ditët në vijim do të ketë më shumë humbje jete, më shumë vuajtje, më shumë shkatërrime.

Dhe një rrezik shqetësues: që kriza do të përhapet në Gjeorgji, Moldavi dhe madje edhe në Bosnje.

Në selinë e NATO-s në Bruksel, ministrat e jashtëm të Aleancës ende nuk e shohin dritën në fund të tunelit. Vladimir Putin nuk tërhiqet dhe, derisa të bëjë, hapësira për diplomaci mbetet e ngushtë.

Nga ana tjetër, NATO vazhdon të mbajë një pikë fikse: mos hyni në konflikt. Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg është i detyruar t’i thotë edhe një herë ‘jo’ krijimit të një Zone të Ndaluar Fluturimi për Ministrin e Jashtëm ukrainas.

“Do të kishte efekte shkatërruese në Evropë”, është shpjegimi i ministrit të Jashtëm italian Luigi Di Maio. Rruga mbetet ajo e sanksioneve. Gjithnjë e më shumë, gjithnjë e më e vështirë.

Ato mund të lansohen javën e ardhshme. BE-ja po punon për të zgjeruar audiencën e oligarkëve rusë dhe bjellorusë që do të preken. Por, shpjegoi Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme, Josep Borrell, numri i bankave ruse të ndërprera nga Swift gjithashtu mund të rritet.

NATO nuk dëshiron të kapet e papërgatitur në fronte të reja të mundshme. Ato janë vende të ekspozuara ndaj “ndërhyrjeve të mëtejshme, përmbysjes dhe potencialisht edhe ndaj sulmeve nga forcat e armatosura ruse”, shpjegoi Stoltenberg duke kujtuar një fakt: në Republikën e vetëshpallur të Transnistrisë, në pjesën lindore të Moldavisë, ushtria ruse është e vendosur nga vjet. Në të njëjtën kohë, Aleanca Atlantike nuk bën kompromis për zgjerimin e saj të mundshëm.

Sekretari i përgjithshëm dhe përsëriti një koncept: NATO mbron të gjithë aleatët e saj. “Ne nuk kërkojmë konflikt por nëse na vjen konflikti jemi gati”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.