PAMJE DRAMATIKE / Uragani më i rrezikshëm në histori mbërrin në Florida, shikoni cfarë ka shkaktuar. Zyrtarët japin alarmin: Largohuni sa më parë..

761
0

Uragani “Ian” është fuqizuar duke arritur “Kategorinë 4”, teksa po i drejtohet shtetit Floridës këtë të mërkurë.

Me një shpejtësi të erërave që variojnë në rreth 155 km/h, të dhëna të regjistruara në orën 08:00 mëngjesit, këtë të murkurë, ky uragan është vetëm 2 km/h larg të qenit i Kategorisë së 5-të, që është edhe kategoria më e rrezikshme për klasifikimin e uraganëve.

Qendra Kombëtare e Uraganëve ka paralajmëruar për një stuhi vdekjeprurëse, erë katastrofike dhe përmbytje në gadishullin e Floridës, ndërsa miliona banorë janë evakuar.

Nuk është ende e qartë ku uragani “Ian” do të ketë epiqendrën, por guvernatori Ron DeSamtis tha më herët këtë të mërkurë se gjurmuesit e motit tregojnë se uragani do të godasë qytetin e Charlotte, ndërsa paralajmëroi banorët që tashmë është shumë vonë për të evakuar zonën.

Në total, aieroporti i Floridës anuloi më shumë se 1 mijë fluturime gjatë ditës së sotme.