Nuk kishte ndodhur kurre, temperatura ne Kanada arrin 50 gradë

489
0

Në Kanada, piku i nxehtësisë ekstreme u regjistruan për të tretën ditë radhazi: 49.5 gradë në Lytton, një fshat në verilindje të Vancouver, në mes të një vale të nxehtësisë që do të kishte shkaktuar të paktën 200 jete te humbura të papritura të raportuara në ditët e fundit në rajon.

Një urgjencë që e detyroi departamentin e policisë të riapozicionojë dhjetëra oficerë dhe të kërkojë të thërrasë 911 vetëm për raste urgjente.

“Vancouver kurrë nuk ka provuar një nxehtësi të tillë dhe fatkeqësisht dhjetëra njerëz po humbin jeten prej saj,” shpjegoi një oficer policie. Policia Mbretërore Kanadeze e Montuar dhe Policia e Qytetit Vancouver e kanë njoftuar veçmas atë të paktën 200 njerëz kanë humbr jeten që nga e Premtja në zonën metropolitane të vendosur në bregdetin Kanadez me pamje nga Paqësori, në një valë nxehtësie që po prek gjithashtu Perëndimin e Shteteve të Bashkuara.