Njihuni me recetën që pastron si me magji mushkëritë e duhanpirësve

673
0

Pirja e duhanit është një nga zakonet më të këqija dhe që ka ndikim në çdo organ të trupit të njeriut. Duhani është veçanërisht i dëmshëm për mushkëritë dhe është një nga shkaktarët kryesor të kancerit.

Për shkak të duhanit zhvillohen sëmundje të tilla si astma dhe bronkiti. Ekspertët mjekësorë rekomandojnë këtë pije natyrale për të reduktuar efektet negative të duhanit.

Kjo recetë është shumë e dobishme sidomos për ata të cilët janë duhanpirës për më shumë se pesë vite.

Përbërësit:

Pak rrënjë xhenxhefili

2 lugë çaji shafran

400g hudhër, e qëruar dhe e copëtuar

1l ujë

400gr sheqer kafe

Përgatitja:

Vendoseni ujin në një tenxhere dhe ngroheni atë, shtojeni sheqerin brenda. Pasi të vlojë uji shtoni edhe përbërësit e tjerë. Vlojeni për pesë minuta, dhe largojeni nga zjarri dhe prisni derisa të ftohet në një temperaturë të dhomës. Vendoseni lëngun në një shishe qelqi dhe futeni në frigorifer.

Përdorimi:

Merrni 2 lugë çaji nga kjo pije çdo ditë në mëngjes në stomak bosh dhe dy në mbrëmje pas ushqimit të fundit.