Një njeri tallet me një “grua të shëndoshë” në avion, por menjëherë merr një mësim qe do t’i vlejë per gjithe jeten

510
0

Një episod i vogël, ose një fjalë e vetme, mund të ndihmojë në ndryshimin e pikëpamjes sonë të botës. Udhëheqësi tha se çfarë ndodhi me një njeri gjatë një fluturimi në Hong Kong. Ai episod i mësoi atij që të mos gjykojë njerëzit pa i njohur. Njeriu ishte ulur pranë një gruaje mbipeshë, por brenda një kohe të shkurtër ai arriti të kapërcejë përshtypjen e tij të parë. Ajo fjalë për fjalë e la atë pa fjalë.

Pershendetje! Si jeni?

Ajo më përshëndeti ashtu dhe u ul para meje. Ajo u ul shumë ngadalë, duke mbushur të gjithë hapësirën në ulëse.

Ajo u ul në mënyrë të qetë dhe vuri krahun e saj të madh në krahun e dorës pranë meje. Trupi i saj e mbushi të gjithë hapësirën, ndjeva ngulmim kundër dritares.

Ajo u përkul drejt meje dhe përsëriti përshëndetjen e saj me një zë miqësor dhe pozitiv. Fytyra e saj ishte e tmerrshme mbi mua, ndihesha pothuajse e detyruar ta shikoja atë.

‘Hi,’ u përgjigja me një neveri të dukshme.

U ktheva dhe fillova të shikoja në dritare, duke menduar se kisha përfunduar pranë një përbindëshi.

Ajo e thirri vëmendjen time me krahun e saj të mërzitur: “Emri im është Laura dhe unë vij nga Anglia. Dhe ajo? A është ajo japoneze?

“Ata vijnë nga Malajzia”, ​​u përgjigja me dhimbje.

‘Oh, më vjen keq! Më jep dorën. Meqenëse duhet të kalojmë gjashtë orë ulur krah për krah, është më mirë që të bëjmë miq, apo jo? “Tha ajo, duke e rrahur dorën para fytyrës sime. E mbajta në heshtje. ”

“Laura filloi të fliste me mua, pavarësisht nga reagimet e mia që ishin asgjë, por miqësore. Ajo më tregoi për udhëtimin e saj në Hong Kong, duke renditur të gjitha gjërat që do të blinte për studentët e saj.

Unë u përgjigja saj me mosperfillje. Zëri i saj ishte ende i ngrohtë dhe i dashur. Ajo ishte shumë e mirë kur ata na shërbyen ushqimin, ajo siguroi që kisha hapësirë ​​të mjaftueshme.

“Unë nuk dua t’ju shqetësoj me madhësinë e elefantit!” Bërtiti ajo.

Për habinë time të madhe, fillova të buzëqesha. Ajo ishte e qetë dhe plot energji në të njëjtën kohë, unë nuk mund të ndihmoja por ta ulja mbrojtjen.

Laura provoi të ishte një bashkëbiseduese e shkëlqyer. Ajo kishte aftësi në shumë fusha, nga filozofia në shkencë. Duke kthyer një temë të parëndësishme në diçka emocionuese, komentet e saj ishin me humor dhe inkurajim. Kur filluam të flasim për kulturën, u mahnita shumë nga vëzhgimet e saj të mençura.

Gjatë udhëtimit, Laura arriti t’i bënte të gjithë të qeshin, madje edhe asistentët e fytyrës. Kur një zonjë erdhi për të marrë enët, Laura shaka për madhësinë e saj disa herë.

Laura dëgjoi me kujdes zonjën, e cila kishte probleme me peshë dhe madje i dha edhe disa këshilla.

“Unë kam për të punuar, unë do të kthehem në një moment dhe të fillojnë të flasin përsëri” zonjë tha para se të nisej.

“E pyeta Laura:

‘A keni menduar ndonjëherë për humbjen e peshës?’

“Jo, më mori kaq shumë për të bërë atë që jam. Pse duhet të heq dorë? “Ajo u përgjigj në mënyrë të diskutueshme.

‘A nuk keni frikë nga sëmundjet që lidhen me trashje?’, Vazhdova.

‘Absolutisht jo. Ju merrni vetëm ato nëse keni kujdes për peshën tuaj. Unë vazhdimisht shoh reklama që thonë të heqin qafe paundin e tepërt dhe të jeni vetë. Ata janë gjëra të trashë. Ju jeni të lirë vetëm kur jeni në paqe me vetveten, nuk varet nga pamja juaj fizike. Pse duhet të humbas peshë nëse kam shumë gjëra të rëndësishme për të bërë dhe njerëzit të dinë? Unë ha të shëndetshme dhe eci me rregull, unë jam e madhe sepse isha lindur të isha! Por jeta është bërë nga shumë gjëra të tjera. ”

Ai mori një gllënjkë të verës së tij dhe vazhdoi:

‘Nga rruga, unë jam aq me fat, sepse trupi im është i mirë me gjithçka!’ Mendova se po beja shaka.

‘Në përgjithësi njerëzit më shohin si një grua e trashë nga gjinjtë e saj dhe kofshët e mëdha, të cilat askush nuk do të shikonte. Ata besojnë se është dembel dhe nuk ka vullnet, por ata janë të gabuar. ‘

Pas mbushjes së xhamit, duke lavdëruar zonjën për shërbimin e saj të shkëlqyer, ajo u kthye tek unë. ”

“Unë jam në të vërtetë një person i hollë brenda. Unë jam kaq plot energji që askush nuk mund të vazhdojë me mua. Këto paund shtesë përdoren për të frenuar mua, përndryshe do të vrapoja nga njëra anë në tjetrën dhe do t’i ndiqja njerëzit. ‘

‘Ndjekin burrat?’ E pyeta në një ton pak të gjallë.

“Sigurisht. Unë jam i martuar për fat të mirë, por unë ende gëzoj veten. Shumë njerëz kanë probleme në çift dhe ndjejnë nevojën që dikush t’i dëgjojë. Për disa arsye, këta njerëz duan të flasin me mua.

Laura vazhdoi fjalimin e saj pas një pushimi të shkurtër:

‘Marrëdhënia midis burrave dhe grave është kaq e komplikuar. Gratë i tradhtojnë njerëzit derisa zbulojnë se janë tradhtuar gjithashtu, atëherë ata bëhen monsters. Burrat i duan shumë gratë deri sa të shohin balancën e kartave të kreditit dhe papritmas gratë bëhen të tmerrshme “.

Fjalimi i saj i pasionuar e ktheu gjithë udhëtimin në diçka shumë të këndshme. Njerëzit dukeshin vërtet të hipnotizuar nga prania e tij. Në fund të fluturimit, gati të gjithë na afroheshin për të qeshur dhe për të qeshur me Laura. ”

“Udhëtarët që u ulën pranë nesh u mahnitën nga Laura, e cila ishte qendra e vëmendjes.

Kur thamë lamtumirë në aeroport, e pashë atë duke shkuar drejt një turme të rriturish dhe fëmijëve që ishin duke pritur për të. Laura u përshëndet nga shumë përqafime, kur ajo u kthye, më thërriste.

Unë u habita dhe e kuptova një gjë: Laura ishte gruaja më e bukur që kisha parë ndonjëherë “.

Laura me të vërtetë hapi sytë e këtij njeriu në një mënyrë pothuajse të paimagjinueshme. Nuk e dimë nëse episodi ka ndodhur me të vërtetë, por është akoma një histori e bukur.